- Start
Karolina wróciła do domu
wtorek, 03 maja 2016
Po ponadmiesięcznym pobycie w szpitalu i walce o życie Karolina Skory jest ponownie w domu we wsi Pomień koło Recza. Od trzech dni cieszy się z obecności rodziców i rodzeństwa. Mówi, że siłę czerpała od tych, którzy w nią wierzyli i z ogromną determinacją zbierali dla niej pieniądze na rehabilitację i dalsze leczenie.
- Lekarze uważają, że to był cud, a ja myślę tylko o tym , że w końcu jestem z rodziną. Wszyscy na mnie tu czekali – mówi szczęśliwa dziewczynka.
Czytaj całość...
Spotkanie z historią
piątek, 29 kwietnia 2016
W dniu 26 kwietnia 2016r. w pracowni historycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbyły się warsztaty w ramach projektu "Okruchy historii ocalone od zapomnienia", realizowanego przez uczniów szkoły pod opieką nauczyciela historii Macieja Rydzewskiego oraz pana Wiesława Piotrowskiego, pasjonata historii regionalnej i kolekcjonera pamiątek z przeszłości.
Podczas spotkania pan Wiesław Piotrowski zaszczepił uczniom swoją pasję odkrywcy historii. Zapoznał ich z metodami pozyskiwania pamiątek. Podkreślił, że należy wobec nich, a szczególnie osób starszych odnosić się z szacunkiem i zadbać o zachowanie nie tylko dziedzictwa materialnego, ale przede wszystkim wspomnień i relacji ludzi, którzy przeżyli drugą wojnę światową, a później zagospodarowywali Pomorze Zachodnie, dla przyszłych pokoleń.
Czytaj całość...
KONKURS na grę planszową
piątek, 29 kwietnia 2016
Od Leonarda da Vinci do współczesnej inżynierii
czwartek, 28 kwietnia 2016
W dniu 27 kwietnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbył się wykład pt. "Od szkiców Leonarda da Vinci do współczesnej grafiki inżynierskiej", który poprowadził dr inż. Wojciech Musiał z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałczu.
W spotkaniu wzięły udział klasy pierwsze. Na początku zajęć wykładowca opowiedział o swoim wykształceniu i pracy. Uczniowie poznali twórczość Leonarda da Vinci w pigułce. Szczególnie tę, która wiąże się z projektami technicznymi. Prelegent podkreślił znaczenie osiągnięć konstruktora, wyprzedzającego swoje czasy. W drugiej części prezentacji młodzież usłyszała o tym, jak współcześnie wygląda praca inżyniera. I co stało się możliwe dzięki takim geniuszom jak Leonardo da Vinci. Podczas wykładu mogli również obejrzeć wystawę małych modeli dzieł Leonarda, m.in. czołgu, statku, robota i maszyny latającej . Pod koniec spotkania wykładowca zaprezentował program, w jakim tworzy się w dzisiejszych czasach projekty różnych maszyn.
Czytaj całość...
NASZ UCZEŃ WŚRÓD NAJLEPSZYCH GERMANISTÓW PÓŁNOCNEJ POLSKI
wtorek, 26 kwietnia 2016
W dniu 21 kwietnia 2016r. w Koszalinie odbył się finał V Bałtyckiego Konkursu Języka Niemieckiego. Uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim Borys Górniak znalazł się w gronie 40 finalistów. Po części pisemnej awansował do drugiego etapu, w którym 15 najlepszych uczestników konkursu odpowiadało na pytania komisji. Ostatecznie zdobył zaszczytny tytuł finalisty oraz nagrodę książkową. Organizatorem konkursu był Wydział Humanistyczny Politechniki Koszalińskiej, a sponsorem Verein Deutsche Sprache. W etapie szkolnym konkursu wzięło udział około 600 uczestników ze szkół ponadgimnazjalnych województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko- mazurskiego. W etapie szkolnym najlepiej zaprezentowali się:
1.Borys Górniak 88%,
2.Karol Drewke 60% ,
3.Aleksandra Spera 52%.

Czytaj całość...
Uczniowie kaliskiego Liceum wędrują śladem legendy o kaliskim lochu
wtorek, 26 kwietnia 2016
Zachowany na Starym Cmentarzu w Kaliszu Pomorskim monumentalny grobowiec rodziny Wittchow, której członkowie zasłynęli przed rokiem 1945 jako przedsiębiorcy budowlani i architekci, wzbudza zrozumiałe zainteresowanie. Tym bardziej, iż legendy łączą to miejsce podziemnym tunelem z Pałacem, a Pałac z Kościołem. Śladem tych żywych do dzisiaj podań podążają uczniowie kaliskiego Liceum, realizując projekt poszukiwania ziarna prawdy w najbardziej popularnej, miejscowej legendzie.
Czytaj całość...
ZWYCIĘSTWO W KONKURSIE "CHRZEST POLSKI W NASZYCH OCZACH"
wtorek, 26 kwietnia 2016
Aleksandra Juszkiewicz, uczennica klasy 1f z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim zajęła pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych w wojewódzkim konkursie "Chrzest Polski w naszych oczach".
Konkurs był organizowany przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie przy współpracy Kurii Biskupiej. Ola w swojej pracy, wykonanej ołówkiem, przedstawiła w sposób symboliczny chrzest Polski, oraz nawiązała do najważniejszych wydarzeń z 1050 – letniej historii chrześcijaństwa w Polsce.
Opiekunem Oli jest Krzysztof Wójciak, nauczyciel historii w kaliskim Liceum.
WICEMISTRZOSTWO DRUŻYNY ZSP W KALISZU POMORSKIM W WOJEWÓDZKIEJ LICEALIADZIE UNIHOKEJA CHŁOPCÓW
wtorek, 26 kwietnia 2016
Dnia 21.04.2016 r. odbył się Finał Wojewódzkiej Licealiady w Unihokeju Chłopców w Hali Sportowej przy Gimnazjum w Grzmiącej. Gospodarzem całego turnieju była Szkoła ZST Szczecinek. Drużyna kaliskiego Liceum została wicemistrzem województwa.
W grupie B kaliscy licealiści rozegrali mecze z OSW Pyrzyce wygrywając 6:2 i z ZS 1 Goleniów deklasując rywali, aż 12:0 ! W półfinale chłopcy spotkali się z gospodarzami turnieju ZST Szczecinek, z którymi pewnie wygrali 7:1.
Czytaj całość...
Wyśpiewali nagrody na Festiwalu Piosenki Przyrodniczej
wtorek, 26 kwietnia 2016
Julia Zinczuk zdobyła II miejsce a Adrian Kociuba otrzymał wyróżnienie na „X Regionalnym Festiwalu Piosenki Przyrodniczej”, jaki odbył się w Kaliszu Pomorskim 22 kwietnia. Julia zaśpiewała utwór z repertuaru Grażyny Łobaszewskiej „Czas nas uczy pogody”, natomiast Adrian „Obłoki” z repertuaru Marka Grechuty.
Nasi uczniowie, znani w Liceum z występów w grupie teatralnej „Klepsydra”, zyskali uznanie jury występując w licznie obsadzonej uczestnikami konkursu kategorii: gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne.
Ostatni seans w kinie Tracz - próby
piątek, 22 kwietnia 2016
Nowy spektakl plenerowy „Klepsydry”
Działająca w kaliskim Liceum grupa teatralna „Klepsydra” wystawi w czerwcu swój czwarty z kolei letni spektakl plenerowy. Tym razem nie będzie to widowisko oparte na motywach starych, miejscowych legend, ale opowieść o czasach tuż powojennych, zatytułowana: „Ostatni seans w kinie Tracz” i zamieniona za sprawą reżysera – pani Joanny Mączkowskiej w musical. Właśnie trwają jego próby i młodzi aktorzy, chociaż odgrywają siermiężne postaci miejscowych chuliganów, przekupek i przodowników pracy, tańczą przy tym na scenie w takt zupełnie współczesnych rytmów.
Czytaj całość...
Warsztaty geograficzno-geologiczne w żwirowni w Mielenku Drawskim.
środa, 20 kwietnia 2016
We wtorek 19 kwietnia 2016r. 35. uczniów klas drugich rozszerzonej geografii ZSP w Kaliszu Pomorskim wyjechało do żwirowni w Mielenku Drawskim. Celem wyjazdu i zajęć było poznanie zasad funkcjonowania tego typu zakładu, a także warsztaty geologiczne. W związku z tym przyjaciel szkoły Pan Wiesław Piotrowski wraz z panem Eugeniuszem Piecewiczem zorganizowali nam spotkanie z właścicielem zakładu. Pan Eugeniusz wprowadził uczniów w świat swojej geologicznej pasji.
Czytaj całość...
Geografia w praktyce w kaliskim Liceum
środa, 20 kwietnia 2016
Najlepszym sposobem nauki i zdobywania doświadczeń i kompetencji jest własna obserwacja i badania. Uczniowie realizujący geografię na poziomie rozszerzonym podzieleni na grupy, pod kierunkiem nauczyciela geografii pana Pawła Łuczki wyruszyli w kwietniowe dni w teren badając elementy krajobrazu i pobierając próbki skał, które następnie były w pracowni geograficznej przesiewane, ważone i opisywane.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Następna > Ostatnia >>