- Start
Odkrywanie tajemnic kaliskich jezior
wtorek, 03 maj 2016
Kalisz Pomorski to najprawdopodobniej jedyne miasto w Polsce, które ma w swoich granicach cztery naturalne zbiorniki wodne. I dokumenty historyczne, i zachowane ślady w terenie oraz jego rzeźba jednoznacznie wskazują, że powstały one z jednego, wielkiego jeziora. A jego najdłuższa zatoka ciągnęła się pomiędzy ulicami: Koszalińską i Młyńską a Toruńską i Gdańską, aż pod ostatnie (w kierunku Mirosławca) domy sołectwa Krężno. Dno tej dawnej zatoki właśnie badali nasi Licealiści realizujący projekt odkrywania „Tajemnic kaliskich jezior”.
Czytaj całość...
Karolina wróciła do domu
wtorek, 03 maj 2016
Po ponadmiesięcznym pobycie w szpitalu i walce o życie Karolina Skory jest ponownie w domu we wsi Pomień koło Recza. Od trzech dni cieszy się z obecności rodziców i rodzeństwa. Mówi, że siłę czerpała od tych, którzy w nią wierzyli i z ogromną determinacją zbierali dla niej pieniądze na rehabilitację i dalsze leczenie.
- Lekarze uważają, że to był cud, a ja myślę tylko o tym , że w końcu jestem z rodziną. Wszyscy na mnie tu czekali – mówi szczęśliwa dziewczynka.
Czytaj całość...
Spotkanie z historią
piątek, 29 kwiecień 2016
W dniu 26 kwietnia 2016r. w pracowni historycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbyły się warsztaty w ramach projektu "Okruchy historii ocalone od zapomnienia", realizowanego przez uczniów szkoły pod opieką nauczyciela historii Macieja Rydzewskiego oraz pana Wiesława Piotrowskiego, pasjonata historii regionalnej i kolekcjonera pamiątek z przeszłości.
Podczas spotkania pan Wiesław Piotrowski zaszczepił uczniom swoją pasję odkrywcy historii. Zapoznał ich z metodami pozyskiwania pamiątek. Podkreślił, że należy wobec nich, a szczególnie osób starszych odnosić się z szacunkiem i zadbać o zachowanie nie tylko dziedzictwa materialnego, ale przede wszystkim wspomnień i relacji ludzi, którzy przeżyli drugą wojnę światową, a później zagospodarowywali Pomorze Zachodnie, dla przyszłych pokoleń.
Czytaj całość...
KONKURS na grę planszową
piątek, 29 kwiecień 2016
Od Leonarda da Vinci do współczesnej inżynierii
czwartek, 28 kwiecień 2016
W dniu 27 kwietnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbył się wykład pt. "Od szkiców Leonarda da Vinci do współczesnej grafiki inżynierskiej", który poprowadził dr inż. Wojciech Musiał z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałczu.
W spotkaniu wzięły udział klasy pierwsze. Na początku zajęć wykładowca opowiedział o swoim wykształceniu i pracy. Uczniowie poznali twórczość Leonarda da Vinci w pigułce. Szczególnie tę, która wiąże się z projektami technicznymi. Prelegent podkreślił znaczenie osiągnięć konstruktora, wyprzedzającego swoje czasy. W drugiej części prezentacji młodzież usłyszała o tym, jak współcześnie wygląda praca inżyniera. I co stało się możliwe dzięki takim geniuszom jak Leonardo da Vinci. Podczas wykładu mogli również obejrzeć wystawę małych modeli dzieł Leonarda, m.in. czołgu, statku, robota i maszyny latającej . Pod koniec spotkania wykładowca zaprezentował program, w jakim tworzy się w dzisiejszych czasach projekty różnych maszyn.
Czytaj całość...
NASZ UCZEŃ WŚRÓD NAJLEPSZYCH GERMANISTÓW PÓŁNOCNEJ POLSKI
wtorek, 26 kwiecień 2016
W dniu 21 kwietnia 2016r. w Koszalinie odbył się finał V Bałtyckiego Konkursu Języka Niemieckiego. Uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim Borys Górniak znalazł się w gronie 40 finalistów. Po części pisemnej awansował do drugiego etapu, w którym 15 najlepszych uczestników konkursu odpowiadało na pytania komisji. Ostatecznie zdobył zaszczytny tytuł finalisty oraz nagrodę książkową. Organizatorem konkursu był Wydział Humanistyczny Politechniki Koszalińskiej, a sponsorem Verein Deutsche Sprache. W etapie szkolnym konkursu wzięło udział około 600 uczestników ze szkół ponadgimnazjalnych województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko- mazurskiego. W etapie szkolnym najlepiej zaprezentowali się:
1.Borys Górniak 88%,
2.Karol Drewke 60% ,
3.Aleksandra Spera 52%.

Czytaj całość...
Uczniowie kaliskiego Liceum wędrują śladem legendy o kaliskim lochu
wtorek, 26 kwiecień 2016
Zachowany na Starym Cmentarzu w Kaliszu Pomorskim monumentalny grobowiec rodziny Wittchow, której członkowie zasłynęli przed rokiem 1945 jako przedsiębiorcy budowlani i architekci, wzbudza zrozumiałe zainteresowanie. Tym bardziej, iż legendy łączą to miejsce podziemnym tunelem z Pałacem, a Pałac z Kościołem. Śladem tych żywych do dzisiaj podań podążają uczniowie kaliskiego Liceum, realizując projekt poszukiwania ziarna prawdy w najbardziej popularnej, miejscowej legendzie.
Czytaj całość...
ZWYCIĘSTWO W KONKURSIE "CHRZEST POLSKI W NASZYCH OCZACH"
wtorek, 26 kwiecień 2016
Aleksandra Juszkiewicz, uczennica klasy 1f z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim zajęła pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych w wojewódzkim konkursie "Chrzest Polski w naszych oczach".
Konkurs był organizowany przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie przy współpracy Kurii Biskupiej. Ola w swojej pracy, wykonanej ołówkiem, przedstawiła w sposób symboliczny chrzest Polski, oraz nawiązała do najważniejszych wydarzeń z 1050 – letniej historii chrześcijaństwa w Polsce.
Opiekunem Oli jest Krzysztof Wójciak, nauczyciel historii w kaliskim Liceum.
WICEMISTRZOSTWO DRUŻYNY ZSP W KALISZU POMORSKIM W WOJEWÓDZKIEJ LICEALIADZIE UNIHOKEJA CHŁOPCÓW
wtorek, 26 kwiecień 2016
Dnia 21.04.2016 r. odbył się Finał Wojewódzkiej Licealiady w Unihokeju Chłopców w Hali Sportowej przy Gimnazjum w Grzmiącej. Gospodarzem całego turnieju była Szkoła ZST Szczecinek. Drużyna kaliskiego Liceum została wicemistrzem województwa.
W grupie B kaliscy licealiści rozegrali mecze z OSW Pyrzyce wygrywając 6:2 i z ZS 1 Goleniów deklasując rywali, aż 12:0 ! W półfinale chłopcy spotkali się z gospodarzami turnieju ZST Szczecinek, z którymi pewnie wygrali 7:1.
Czytaj całość...
Wyśpiewali nagrody na Festiwalu Piosenki Przyrodniczej
wtorek, 26 kwiecień 2016
Julia Zinczuk zdobyła II miejsce a Adrian Kociuba otrzymał wyróżnienie na „X Regionalnym Festiwalu Piosenki Przyrodniczej”, jaki odbył się w Kaliszu Pomorskim 22 kwietnia. Julia zaśpiewała utwór z repertuaru Grażyny Łobaszewskiej „Czas nas uczy pogody”, natomiast Adrian „Obłoki” z repertuaru Marka Grechuty.
Nasi uczniowie, znani w Liceum z występów w grupie teatralnej „Klepsydra”, zyskali uznanie jury występując w licznie obsadzonej uczestnikami konkursu kategorii: gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne.
Ostatni seans w kinie Tracz - próby
piątek, 22 kwiecień 2016
Nowy spektakl plenerowy „Klepsydry”
Działająca w kaliskim Liceum grupa teatralna „Klepsydra” wystawi w czerwcu swój czwarty z kolei letni spektakl plenerowy. Tym razem nie będzie to widowisko oparte na motywach starych, miejscowych legend, ale opowieść o czasach tuż powojennych, zatytułowana: „Ostatni seans w kinie Tracz” i zamieniona za sprawą reżysera – pani Joanny Mączkowskiej w musical. Właśnie trwają jego próby i młodzi aktorzy, chociaż odgrywają siermiężne postaci miejscowych chuliganów, przekupek i przodowników pracy, tańczą przy tym na scenie w takt zupełnie współczesnych rytmów.
Czytaj całość...
Warsztaty geograficzno-geologiczne w żwirowni w Mielenku Drawskim.
środa, 20 kwiecień 2016
We wtorek 19 kwietnia 2016r. 35. uczniów klas drugich rozszerzonej geografii ZSP w Kaliszu Pomorskim wyjechało do żwirowni w Mielenku Drawskim. Celem wyjazdu i zajęć było poznanie zasad funkcjonowania tego typu zakładu, a także warsztaty geologiczne. W związku z tym przyjaciel szkoły Pan Wiesław Piotrowski wraz z panem Eugeniuszem Piecewiczem zorganizowali nam spotkanie z właścicielem zakładu. Pan Eugeniusz wprowadził uczniów w świat swojej geologicznej pasji.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Następna > Ostatnia >>