- Start
Odsłona tajemnicy kaliskiego Ratusza i kaliskiego Pałacu
niedziela, 11 października 2015
Uczniowie kaliskiego Liceum, pod kierunkiem pani Joanny Mączkowskiej i pana Bogumiła Kurylczyka, odkryli dwie kolejne tajemnice Kalisza Pomorskiego. Rok temu zaprezentowali nieznane dotąd fakty dotyczące budowy miejscowego Kościoła i gmachu Czerwonej Szkoły. W czwartek, 2 października, wygłosili dwie prelekcje: na temat kaliskiego Pałacu oraz kaliskiego Ratusza. I tym razem nie zabrakło wielu skrytych w zapomnieniu szczegółów, odkrytych w archiwach lub zdobytych od naocznych świadków.
Czytaj całość...
Spotkanie z panią Elżbietą Januszko
środa, 30 września 2015
Ostatnia urzędniczka kaliskiego magistratu

Pani Elżbieta Januszko z domu Bejnarowicz, która jest ostatnią, żyjącą urzędniczką pierwszego po roku 1945 kaliskiego magistratu, przekazała cenne dokumenty do Izby Pamięci istniejącej przy Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Kaliszu Pomorskim. W piątek, 25 września, odbyła także spotkanie z jego uczniami, opowiadając o swojej pracy w Urzędzie Miejskim, gdzie była zatrudniona w latach 50. XX wieku.
Czytaj całość...
Dziennikarski sukces
środa, 30 września 2015
Absolwentka Liceum w Kaliszu Pomorskim Marta Stympin otrzymała drugie miejsce wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych w wojewódzkim konkursie organizowanym przez Książnicę Pomorską pt „ Dziedzictwo utracone dziedzictwo ocalone”.
Konkurs odbył się w ubiegłym roku szkolnym , ale wyniki podczas gali finałowej w Szczecinie ogłoszono dopiero 25 września. Ideą tego konkursu, jak podkreślają organizatorzy, jest upowszechnianie wiedzy o regionie – jego skomplikowanej przeszłości, tej odległej i tej bliskiej, która wciąż żyje w opowieściach rodzinnych . Marta napisała reportaż historyczny, w którym na podstawie losów jednej bohaterki przybliżyła skomplikowane relacje miedzy Polakami i Niemcami w kontekście tragicznych wydarzeń II wojny światowej. Komisja w uzasadnieniu podkreśliła wartości historyczne i literackie pracy. Materiały, które posłużyły uczennicy do napisania reportażu, zostały jej przekazane przez Pana Wiesława Piotrowskiego, miłośnika historii regionalnej i kolekcjonera historycznych pamiątek. Opiekę merytoryczną nad uczennicą sprawowali Dyrektor Liceum w Kaliszu Pomorskim Pan Maciej Rydzewski i opiekun koła dziennikarskiego Pani Aleksandra Radecka.

Humaniści na wykładach w Szczecinie
czwartek, 24 września 2015
W dniu 21 września miłośnicy literatury i dziennikarstwa z klas pierwszych, drugich i trzecich uczestniczyli w XV Zachodniopomorskim „Festiwalu Nauki”.
Była to wyjątkowa okazja, aby młodzież licealna skorzystała z bogatej oferty wykładów i warsztatów proponowanych przez szczecińskie wyższe uczelnie.
Pierwsze spotkanie z redaktorem Mirosławem Salskim dotyczyło pracy reportera telewizyjnego. Prelegent , pracownik Uniwersytetu Szczecińskiego, na wybranych przykładach omówił zasady budowania informacji telewizyjnej. Zwrócił uwagę na skutki nierzetelnego dziennikarstwa w serwisach informacyjnych. Ważnym akcentem, obecnym podczas rozmowy, był komentarz związany z misją tego zawodu i poczuciem odpowiedzialności za słowo.
Czytaj całość...
Dni Otwarte Poligonu Drawskiego
wtorek, 22 września 2015
W dniu 21 września 2015r. grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wzięła udział w Dniu Otwartym Poligonu Drawskiego. Na spotkanie z żołnierzami pojechali uczniowie z klasy pierwszej i drugiej o profilu wojskowym pod opieką pana majora Andrzeja Kowalewskiego, grupa teatralna „Klepsydra” pod opieką pani Joanny Mączkowskiej, a także dyrektor szkoły pan Maciej Rydzewski. Uzbrojenie i wyposażenie prezentowały siły zbrojne: Polski, Kanady, USA i Wielkiej Brytanii. A jako piąta siła – już niezbrojna, lecz artystyczna – wystąpiła z repertuarem piosenek grupa teatralna „Klepsydra”. Po przyjeździe na poligon z uczniami przywitał się Starosta Drawski – pan Stanisław Kuczyński, Burmistrz Drawska Pomorskiego - pan Zbigniew Ptak, a także komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, pan pułkownik Marek Gmurski, który zaprosił na występy uczniów z grupy teatralnej.
Czytaj całość...
Jubileusz licealnego teatru "Klepsydra"
poniedziałek, 14 września 2015
W ciągu ostatnich pięciu lat wystawili 63 programy artystyczne, w tym aż 23 razy były to spektakle teatralne. Sama prezentacja multimedialna dorobku grupy teatralnej „Klepsydra”, działającej od pięciu lat w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Kaliszu Pomorskim, zajęła ponad godzinę jubileuszowego spotkania, jakie odbyło się 11 września 2015 r. A prócz tego były jeszcze wspomnienia i piosenki.
- Nie wyobrażam sobie naszej Szkoły bez „Klepsydry”. Mam wrażenie, że ona istnieje nie od 5 lat, ale od początku Liceum, bo tak bardzo wpisała się w jego życie. Ten teatralny zespół nie tylko uświetnia uroczystości, czy pokazuje w autorskich spektaklach historię naszego miasta, ale także uczy i wychowuje należących do niego licealistów. Jakie to dla nich ważne, widać po wciąż rosnącym naborze do zespołu – stwierdził podczas jubileuszu Maciej Rydzewski, dyrektor kaliskiego Liceum.
Czytaj całość...
MATURZYŚCI NA SALONIE
piątek, 11 września 2015
Dnia 8 września uczniowie klas maturalnych odwiedzili Szczeciński Salon Maturzystów, który odbył się na terenie Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Opiekunami grupy byli: Anna Józiak, Renata Effenberg-Nawrot oraz Paweł Łuczko.
Celem wyjazdu było ułatwienie licealistom wyboru uczelni i dodatkowych przedmiotów na maturze 2016. Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniach z ekspertami OKE z Poznania. Prezentacje poświęcone były wynikom tegorocznej matury oraz przygotowaniom do matury 2016, z języka polskiego, matematyki , języków obcych i przedmiotów maturalnych.
Czytaj całość...
Wyjątkowe święto. Ślubowanie klas pierwszych
niedziela, 13 września 2015
Czternaście lat temu 11 września świat wstrzymał oddech, z ogromnym niepokojem i bólem oglądano relacje z Nowego Jorku. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim jest jedyną szkołą w Polsce, która upamiętniła tamte wydarzenia, przyjmując w 2002r imię Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001Roku. Tego dnia, zgodnie z ponad dziesięcioletnią tradycją, uczniowie pierwszych klas ślubują wierność takim wartościom, jak: uczciwość, życzliwość, wolność i odpowiedzialność .
Czytaj całość...
Poznajemy się - biwak integracyjny
niedziela, 13 września 2015
Poznajemy się…
Najmłodsi uczniowie z klasy dwujęzycznej, medyczno-politechnicznej i dziennikarsko-artystycznej nie spędzili pierwszych dni września w szkolnej ławce. Tradycją naszego Licem jest organizowanie dla pierwszoklasistów obozów integracyjnych. Dzień po rozpoczęciu roku szkolnego spod szkoły wyruszył autobus, wypełniony po brzegi młodzieżą. W planie wycieczki był nocleg w ośrodku PTTK w Drawnie, spływ kajakowy Drawą, wspólne ognisko i zabawy pozwalające na lepsze poznanie oraz na zawiązanie nici porozumienia między klasą a wychowawcą.
Czytaj całość...
Obóz integracyjny klas mundurowych
niedziela, 13 września 2015
Zgodnie z odwieczną tradycją w pierwszych dniach nauki, uczniowie klas pierwszych wybierają się na obóz integracyjny.
Tym razem uczniowie klas mundurowych 1e i 1f razem z wychowawcami P.Andrzejem Kowalewskim, Krzysztofem Wójciakiem, oraz Karolem Kaliną swój obóz rozbili nad Drawą, na polu namiotowym Jędrkowe Zakole.
Pierwszymi czynnościami po dotarciu na miejsce było rozkładanie namiotów, budowa checkpointu, oraz wystawienie służb.
Czytaj całość...
Tajemnice kaliskiego Pałacu
poniedziałek, 07 września 2015
Odkrywanie tajemnic najstarszego zabytku Kalisza Pomorskiego – Pałacu rodu rycerskiego von Güntersberg, rozpoczęło się już w kwietniu 2015r. Wtedy uczniowie Liceum, pod kierunkiem Joanny Mączkowskiej i Bogumiła Kurylczyka, zaczęli badać historyczne zagadki tej budowli. Wielką pomocą w ustaleniu faktów i obaleniu mitów było niedawne spotkanie z Hansem Joachimem Zühlke, wnukiem ostatniej przed rokiem 1945, właścicielki kaliskich dóbr – Anny Zühlke.
Czytaj całość...
Słońce na rozpoczęcie roku w kaliskim Liceum
wtorek, 01 września 2015
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Kaliszu Pomorskim zgromadzili się wokół Inteligentnego Ogrodu, by uroczyście rozpocząć nowy rok nauki. Szczególnie serdecznie powitano klasy pierwsze, których obecnie jest aż sześć. – Tym, którzy rozpoczynają u nas edukację, życzę sukcesów oraz wytrwałości. Tak samo jak wam jest to potrzebne także mnie, ponieważ debiutuję w kaliskim Liceum na stanowisku dyrektora – powiedział pan Maciej Rydzewski.
Zachęty do nauki, połączonej z życzeniami, nie szczędzili uczniom zaproszeni na uroczystość goście, m.in.: pan Janusz Garbacz, który reprezentował Starostę Drawskiego-pana Stanisława Kuczyńskiego, pani Halina Samek (radna powiatowa), pan Tomasz Kołtun (wiceburmistrz Kalisza Pomorskiego), pani Zofia Gardzińska (prezes Banku Spółdzielczego w Kaliszu Pomorskim) oraz dowódcy i przedstawiciele jednostek wojskowych, policyjnych, pożarniczych jak również służby więziennej współpracujących ze Szkołą.
Trafiające do serc młodzieży życzenia złożyli przedstawiciele szkolnego samorządu: Klaudia Maziarz i Szymon Kawecki. Natomiast życzenia najcieplejsze, w postaci wręcz tropikalnej pogody, złożyło i uczniom, i nauczycielom i gościom oraz rodzicom - przyświecające nad miastem, wrześniowe słońce.
<< Start < Poprzednia 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Następna > Ostatnia >>