- "Pora na Kalisz Pomorski" festyn zdrowia w naszym mieście.
"Pora na Kalisz Pomorski" festyn zdrowia w naszym mieście.
czwartek, 15 czerwiec 2017
Dnia 7 czerwca 2017r., w godzinach od 11.00 do 15.00, przy kaliskim pałacu odbył się festyn zdrowia. Wydarzenie to realizowane było w ramach ogólnopolskiego konkursu ,,Czas na zdrowie” organizowanego przez fundację Banku Ochrony Środowiska. Festyn miał na celu propagowanie zdrowej żywności, aktywności fizycznej oraz wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego.
Przygotowaniem i realizacją festynu zajęli się uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pod nazwą zespołu ,,Pora na Kalisz Pomorski” w składzie: Marta Maciąg, Dominika Sosnowska, Paulina Ławniczak, Szymon Trojanowski, Jakub Łastówka, Tomasz Chudobski, Wiktoria Rakowska, Zuzanna Gabrych, Zuzanna Mieszkowska, Agnieszka Reczko wraz z opiekunem Anną Józiak.
Ceremonii otwarcia uroczystości dokonał Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim – pan Maciej Rydzewski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Kalisz Pomorski – pan Michał Hypki, witając zaproszonych gości i dziękując organizacjom zaangażowanym w przygotowanie festynu.
Kluczowym punktem dnia był pokaz filmów z serii ,,Śmietnik w mojej głowie”. Obejrzane filmy były ciekawym środkiem przekazu, promującym ideę zdrowego życia. Ważnym aspektem na festynie była degustacja potraw przygotowanych przez uczniów z ekologicznych produktów oraz gorąca zupka, przygotowana przez pracowników Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaliszu Pomorskim. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również degustacja egzotycznych dań (chow mein z chrupiącymi warzywami i sosem Teriyaki, sushi maki, nigiri, california, krewetka Tiger na salsie warzywnej) sporządzonych na świeżym powietrzu przez Roberta Bochenko – dziennikarza radiowego, zawodowego kucharza.
Aktywność fizyczną wśród młodzieży i dorosłych promowali uczniowie wraz z opiekunem panem Krzysztofem Wójciakiem, którzy zorganizowali zawody w wyciskaniu sztangi. Rywalizacja była zacięta. Dziewczęta robiły powtórzenia sztangą, która ważył 30 kg, a chłopcy 50 kg. Oto wyniki zawodów.
Dziewczęta:
I miejsce - Agnieszka Reczko (19 powtórzeń, w dogrywce 17 powtórzeń)
II miejsce - Magda Kowalczyk (19 powtórzeń, w dogrywce 16 powtórzeń)
III miejsce - Klaudia Wydrzyńska (19 powtórzeń, w dogrywce 13 powtórzeń)

Chłopcy:
I miejsce - Michał Szram (62 powtórzenia)
II miejsce - Damian Michalak (54 powtórzenia)
III miejsce - Kacper Karczewski (54 powtórzenia)

Wielkim uznaniem cieszyły się pokazy szkolnej grupy medycznej Medical Team. Uczniowie pokazywali jak zachowywać się w niebezpiecznych dla zdrowia i życia sytuacjach. Zainteresowanie wśród młodzieży wzbudziły także zajęcia z instruktorami zumby: Panią Beatą Sobczyk – Dobrowolską oraz uczennicą naszej szkoły Aleksandrą Grous, a także stoisko, gdzie można było wykonać malunki na twarzy, wykonane przez Agnieszkę Reczko.
Wszyscy uczestnicy festynu otrzymali przepisy ze zdrową żywnością, które rozdawane były przez uczniów , przebranych za ogórki, które są symbolem naszego miasta.
Kulminacyjnym punktem festynu było wystąpienie Piotra Kowalczyka, popularnego rapera zespołu Tau, który opowiadał o swoim życiu, demonach przeszłości i nawróceniu. W swojej wypowiedzi dawał wskazówki, rady: ,,Polecę młodym ludziom praktykę. Żeby być dobrym sportowcem, naukowcem, lekarzem, kimkolwiek trzeba włożyć dużo pracy, samozaparcia, konsekwencji dyscypliny”. Uczniowie, dzięki ogromnej inicjatywie księdza Piotra Śmiechury, który zorganizował spotkanie mieli niecodzienną okazję poznać blaski i cienie rapera.
Na zakończenie prowadzący festyn: Magdalena Wyrzykowska i Daniel Morcinek, podziękowali wszystkim za wspólnie spędzony czas i zaprosili do prowadzenia zdrowego stylu życia słowami Bernarda Fontenelle: ,,Zdrowie jest tym czynnikiem, który dodaje wartości wszystkim zerom w życiu”.
Festyn ,,Czas na zdrowie” zakończył się sukcesem i z pewnością wpisze się na stałe do kalendarza imprez organizowanych przez młodzież naszej szkoły.
Serdeczne podziękowania za pomoc i zaangażowanie podczas organizacji festynu kierujemy do : Burmistrza Miasta i Gminy Kalisz Pomorski – Pana Michała Hypkiego, pracowników Urzędu Miasta i Gminy Kalisz Pomorski – Pani Marii Sroka i Bernadetty Klimczak, Dyrektora Miejsko Gminnego-Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim – Tomasza Bukowskiego, pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim, pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu Pomorskim, Dyrektora Drawieńskiego Ośrodka Kultury- Pani Anny Hińcza- Gnysińskiej.

Magdalena Wyrzykowska