- ZAJĘCIA HISTORYCZNE W KALISKIM LICEUM W RAMACH PROJEKTU NASZA MAŁA OJCZYZNA
ZAJĘCIA HISTORYCZNE W KALISKIM LICEUM W RAMACH PROJEKTU NASZA MAŁA OJCZYZNA
poniedziałek, 05 czerwiec 2017
W dniu 31 maja 2017r. młodzież z kaliskiego Liceum oraz uczniowie z gimnazjów w ramach projektu „Nasza Mała Ojczyzna”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Jesteśmy razem” wzięli udział w spotkaniu z rekonstruktorem oraz rywalizowali w konkursie poszukiwań z wykrywaczem metali. Zajęcie odbyły się podczas Pikniku Młodych Pasjonatów – dnia otwartego szkoły.
W pracowni historycznej odbyło się spotkanie z rekonstruktorem historii wczesnośredniowiecznej Markiem Piłaszewiczem i jego rodziną, przebranymi w historyczne stroje wzorowane na tych z epoki.
Rekonstruktor najpierw wdrożył w tajniki swojej pracy młodzież z liceum uczestniczącą w projekcie, a następnie spotkał się z gimnazjalistami, którym opowiedział o swojej pasji i zaprezentował wiele ciekawych przedmiotów używanych przez dawnych Słowian i Wikingów.
Drugie z działań miało miejsce na boisku do plażowej piłki ręcznej. Zawody z wykrywaczami metali przygotował dla młodzieży pasjonat historii, członek Stowarzyszenia "Meander" z Drawska Pomorskiego, specjalista w dziedzinie archeologii militarnej i kolekcjoner Wiesław Piotrowski. Uczestnicy projektu oraz gimnazjaliści po przeszkoleniu w zakresie obsługi wykrywacza metalu, zmierzyli się w konkursie poszukiwania kilkudziesięciu monet wcześniej ukrytych w piasku na boisku. Zwyciężyła drużyna, która w ciągu pół godziny odnalazła ich aż 36. Nagrody ufundował Starosta Drawski w ramach akcji "Jezioro Tajemnic".
Dziękujemy za wsparcie finansowe Gminie Kalisz Pomorski, bez którego realizacja naszego projektu oraz zorganizowanie zajęć dla młodzieży nie byłyby możliwe, a także Staroście Drawskiemu za ufundowanie nagród w zawodach z wykrywaczami metalu.

Maciej Rydzewski