- Młodzi wybierają wojsko
Młodzi wybierają wojsko
czwartek, 07 lipiec 2016
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży po raz pierwszy w województwie zachodniopomorskim w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko im. płk. Franciszka Sadowskiego zorganizowano Ogólnopolskie Mistrzostwa Klas Wojskowych. Bierze w nich udział 14 drużyn z całej Polski. Rywalizacja rozpoczęła się 5.07. i trwa do 7.07. Zawody patronatem objęli: Ministerstwo Obrony Narodowej i Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Mirosław Różański, Wojewoda Zachodniopomorski – Piotr Jania, Zachodniopomorski Kurator Oświaty – Magdalenia Zaręba – Kulesza, Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. płk. Franciszka Sadowskiego w Drawsku Pomorskim – płk. Marek Gmurski, Starosta Drawski – Stanisław Kuczyński, Starosta Stargardzki – Ireneusz Rogowski, Burmistrz Drawska Pomorskiego – Zbigniew Ptak, Burmistrz Kalisza Pomorskiego – Michał Hypki. Wydatnej pomocy w organizacji mistrzostw udzielił również 16 Wojskowy Oddział Gospodarczy Drawsko oraz 2 Brygada Zmechanizowana Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu. Patronat medialny sprawują TVP3 i Radio Koszalin.
O puchar dla najlepszej drużyny walczą ze sobą uczniowie ze: Skały, Piechowic, Glogowa, Kalisza Pomorskiego, Gościna, Gorzowa Wielkopolskiego, Dubienka, Zamościa, Kielc, Katowic, Stargardu, Wschowej, Złocieńca i Puław. Przyjechali, by sprawdzić swoje umiejętności, które na co dzień ćwiczą jako uczniowie klas mundurowych: wojskowych i policyjnych. Komendant poligonu drawskiego, płk. Marek Gmurski, starosta powiatu drawskiego pan Stanisław Kuczyński i dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, pan Macieja Rydzewski – organizatorzy mistrzostw, przywitali młodzież, życząc jej wspaniałej rywalizacji i niezapomnianych wrażeń. Podkreślili jak ważne we współczesnym świecie są umiejętności i wiedza związane z obronnością kraju.
W pierwszym dniu młodzi zmierzyli się w marszobiegu oraz halowym teście sprawnościowym. Wśród zadań sprawdzających fizyczną sprawność znalazły się takie, jak podciąganie na drążku czy bieg wahadłowy. Trasa marszobiegu została dokładnie przemyślana. - Nie koliduje ona ze strzelnicą, przez co jest bezpieczna dla uczestników. Jest też atrakcyjna pod względem terenu i nie za trudna dla początkujących żołnierzy- komentował kapitan Roman Szkudlarek. Drużyny miały przebiec 8 km, ale po drodze musiały udzielić pierwszej pomocy na polu bitwy rannemu żołnierzowi oraz przetankować i usunąć z drogi zepsuty samochód. Pomimo trudności zmęczone i dumne dobiegły do mety. Uzyskany przez nie średni czas przekroczył godzinę.
Drugi dzień mistrzostw również upłynął w atmosferze rywalizacji. Pomimo niesprzyjającej pogody, niesłabnącego deszczu, młodzi żołnierze dzielnie walczyli o miejsce na podium. Tym razem reprezentanci klas mundurowych brali udział w ćwiczeniach na strzelnicy w Jaworzu. Musieli zmierzyć się w konkurencjach związanych z celnością, szybkością i umiejętnościami ratowniczymi. Zawody ułożono w postaci bloków, składających się z pojedynczych zadań, do których osobno podchodziły kolejne grupy. Większość z nich dotyczyła strzelania, np. z karabinku kbk AK MS i sportowego kbks-u. Oprócz celności strzeleckiej oceniano rzut granatem. Instruktorzy uczyli jak zająć odpowiednią pozycję strzelecką i odbezpieczyć ładunek. Z kolei umiejętności ratownicze zostały sprawdzone na popularnym fantomie. Ponadto uczniowie musieli znać zasady poprawnego zachowania w niebezpiecznych sytuacjach. W kolejnej konkurencji młodzież ćwiczyła ładowanie nabojami magazynków. Co ciekawe niektórzy osiągnęli czas na żołnierską „piątkę”, czyli maksymalnie 48 sekund. W tym samym momencie inne grupy pod okiem instruktorów uczyły się sztuki topografii – m.in. wyznaczania azymutu.
Oficjalne ogłoszenie wyników oraz uroczyste zakończenie mistrzostw odbędzie się 7.07.16 r. Zwycięzcy zostaną wybrani na podstawie sumy wyników ze wszystkich konkurencji.

Redakcja gazety „Kontrast” działającej przy ZSP w Kaliszu Pomorskim