- BOHATEROWIE DRUGIEGO PLANU
BOHATEROWIE DRUGIEGO PLANU
środa, 24 czerwca 2015
WYRÓŻNIENIE DLA UCZNIÓW ZSP W KALISZU POMORSKIM
W KONKURSIE HISTORYCZNYM
„BOHATEROWIE DRUGIEGO PLANU”
W dniu 22 czerwca 2015 r. odbyło się podsumowanie i ogłoszenie wyników I etapu konkursu historycznego dla szkół ponadpodstawowych „Bohaterowie drugiego planu”, zorganizowanego przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją Banku Zachodniego WBK i Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. L. Schillera w Łodzi.
Dwuosobowe zespoły z całej Polski podjęły się odnalezienia w swojej społeczności lokalnej i opisania losów bohaterów drugiego planu działających w latach 1944-1989. Młodzi ludzie zmierzyli się z trudnym materiałem i na podstawie relacji świadków i źródeł historycznych stworzyli prace, które pokazują osoby wspierające działalność niepodległościową i opozycyjną.
Zespół z liceum w Kaliszu Pomorskim w składzie Jakub Biegniewski i Maciej Radzimski z klasy 2a, pod opieką pani Aleksandry Radeckiej i Macieja Rydzewskiego otrzymał wyróżnienie za pracę pt. „Żeby Polska była Polską”, przedstawiającą działalność opozycyjną i postać mieszkańca Drawska Pomorskiego pana Eugeniusza Piecewicza, który miedzy innymi pomagał działaczom antykomunistycznej opozycji internowanym po 13 grudnia 1981 r. w Jaworzu, a w wolnej Polsce był inicjatorem budowy pierwszego w kraju pomnika „Solidarności”.
Link do wyników konkursu