- DWIE DRUŻYNY FINALISTAMI MIĘDZYNARODWEGO KONKURSU "ALIANTE 2015"
DWIE DRUŻYNY FINALISTAMI MIĘDZYNARODWEGO KONKURSU "ALIANTE 2015"
wtorek, 02 czerwiec 2015

W dniu 15 czerwca 2015 r. zostały ogłoszone wyniki etapu krajowego międzynarodowego konkursu „ALIANTE 2015”, w którym brali udział uczniowie naszej szkoły pod opieką pana Macieja Rydzewskiego.
Jest to konkurs poświęcony historii najnowszej, geografii, polityce oraz problematyce bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym Sojuszu Północnoatlantyckiego, organizowany w Polsce przez Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie. Oprócz Polski bierze w nim udział młodzież z 9 krajów: Czarnogóry, Chorwacji, Czech, Gruzji, Kanady, Litwy, Słowacji, Turcji i Wielkiej Brytanii. Konkurs składa się z trzech etapów. Pierwsze dwa, test wstępny i praca pisemna odbywają się w poszczególnych krajach. Trzeci etap, międzynarodowy odbywa się w kraju wyznaczonym przez organizatora konkursu. Polega on na sprawdzeniu obok wiedzy teoretycznej także sprawności fizycznej finalistów, którzy rywalizują m.in. w biegu na orientację, udzielaniu pierwszej pomocy, strzelaniu i pokonywaniu toru przeszkód.
W tegorocznej edycji konkursu wzięły udział dwie drużyny z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Drużyna absolwentów z klasy IIIc w składzie – Mateusz Gerula i Piotr Iliczyn zajęła w etapie krajowym konkursu czwarte miejsce. Drugi zespół z klas 1aw/1d w składzie – Oliwia Kucharska i Bartosz Rowiński zajęła piąte miejsce. Tym samym obie drużyny uzyskały tytuł laureatów etapu krajowego oraz znalazły się w grupie pięciu zespołów, które będą reprezentowały Polskę w międzynarodowym finale konkursu. Odbędzie się on w Kownie na Litwie, w Division General Stasys Raštikis Lithuanian Armed Forces School w dniach 28 czerwca – 3 lipca 2015 r. Razem z uczniami z pozostałych krajów będą rywalizować o główną nagrodę. Pięć najlepszych drużyn pojedzie w sierpniu 2015 r. na wycieczkę studyjną do Gruzji. Trzymamy kciuki za naszych zawodników i życzymy powodzenia na Litwie.
Link do listy finalistów: http://www.project-aliante.org/pl/page-finalisci/