- Służba w Policji to nie telewizyjny serial
Służba w Policji to nie telewizyjny serial
środa, 26 listopada 2014
Drawscy policjanci przeprowadzili zajęcia w klasach o profilu policyjnym w Kaliszu Pomorskim. Praca dochodzeniowo- śledcza była motywem przewodnim tego spotkania.
Drawscy policjanci odwiedzili zaprzyjaźnioną szkołę ponadgimnazjalną w Kaliszu Pom. To kolejna wizyta mundurowych w szkole prowadzącej klasy o profilu policyjnym. Tym razem zajęcia miały charakter warsztatowy i oparte były głównie na pracy dochodzeniowo - śledczej. Specjalista z drawskiej dochodzeniówki opowiedział uczniom jak na co dzień wygląda jego służba. Sposób prowadzenia śledztw i dochodzeń znacznie odbiega od obrazu kreowanego przez media.
Uczniowie sami mogli się przekonać, jak wiele czynności musi wykonać funkcjonariusz obsługujący zdarzenia kryminalne. Co więcej każdą z tych czynności musi skrupulatnie udokumentować. Młodzież miała okazję zapoznać się z podstawowymi protokołami, które policjanci codziennie wypełniają chcąc rzetelnie wykonać swoje obowiązki. Protokoły przesłuchania świadka, przyjęcia zawiadomienia, oględzin, przeszukania, eksperymentu procesowego, zatrzymania rzeczy i wiele, wiele innych, będących podstawą pracy dochodzeniowo – śledczej, a które to uczniowie po raz pierwszy w życiu mieli w swoich rękach i mogli się z nimi zapoznać.
Przy okazji omawiania czynności procesowych młodzież mogła się zapoznać z pracą technika kryminalistyki, który podczas spotkania nie tylko opowiedział o rodzajach śladów i sposobach ich zabezpieczania ale również o specyfice swojej pracy oraz o znaczeniu wykonywanych przez siebie zadań.
Na koniec spotkania uczniowie klas profilowanych mogli spróbować swoich sił w sporządzaniu dokumentacji. Sami mogli się przekonać jak pracochłonne i czasochłonne jest wypełnienia chociażby protokoły przyjęcia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Krótkie praktyczne warsztaty z „policyjnego rzemiosła” udowodniły młodzieży, że życie to nie film, w którym policjant rozwiązuje „sprawę” w 30 minut. Ta lekcja pokazała, jak wiele trzeba dać z siebie aby móc zająć się sprawami i problemami innych osób.
asp. Agnieszka Waszczyk