- Warsztaty w kaliskim Liceum
Warsztaty w kaliskim Liceum
wtorek, 01 październik 2019
Zakończyły się teatralno-aktorskie warsztaty dla młodzieży przeprowadzone w ramach projektu „Biblioteka – tu można więcej!”, który zrealizowała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pomorskim. Jednym z partnerów projektu był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim. W auli odbywały się kolejne warsztaty, które poprowadziła Pani Iwona Faj - aktorka, śpiewaczka operowa, dyrektor Teatru La Fayette. Te praktyczne zajęcia miały na celu przekazanie wiedzy o oddechu przeponowym mającym dobroczynny wpływ na organizm człowieka w wielu aspektach codziennego życia. Uczniowie poznali więc i przećwiczyli metody pozwalające poprzez lepszą wydajność oddechową – na eliminację tremy, radzenie sobie ze stresem, poprawę emisji głosu oraz zwiększoną świadomość własnego ciała.
Podczas warsztatów, w których uczestniczyła Joanna Mączkowska (polonistka, reżyser teatralny, opiekunka „Klepsydry”), wykonywano także proste zadania aktorskie wykorzystujące techniki dramy z elementami improwizacji i pantomimy. Młodzież zapoznała się z techniką kontekstu oraz narracji – symbolicznej i refleksyjnej. Uczniowie musieli wykazać się kreatywnością, zaskakując niejednokrotnie samych siebie oraz wzmacniając wiarę we własne możliwości.
Zajęcia uczyły również prawidłowej dykcji i artykulacji. Zastosowane ćwiczenia pozwoliły na pobudzenie świadomości poszczególnych uczestników co do istoty konstruowania zrozumiałej wypowiedzi w życiu codziennym. Wielu z nich, wykorzystując poznane metody pracy nad prawidłowością wymowy, ma szanse na wypracowanie mechanizmów, powodujących w przyszłości lepszą komunikację z otoczeniem. W sumie, umiejętności zdobyte w trakcie cyklu warsztatów przydadzą się na pewno młodzieży nie tylko na egzaminie maturalnym.

Projekt “BIBLIOTEKA – TU MOŻNA WIĘCEJ!”, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury z Programu Partnerstwo dla książki 2019(ZSP)