- Uczniowie po raz ósmy na szlaku ewakuacji jeńców Oflagu IID
Uczniowie po raz ósmy na szlaku ewakuacji jeńców Oflagu IID
niedziela, 16 czerwiec 2019
W dniach od 6 do 8 czerwca 2019r. grupa 36 uczniów i absolwentów ZSP w Kaliszu Pomorskim, wzięła udział w ósmej edycji Rajdu im. prof. Aleksandra Gieysztora Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D. Organizatorem imprezy jest nauczyciel geografii w kaliskim liceum Paweł Łuczko.
Celem rajdu jest upamiętnianie polskich oficerów, głównie żołnierzy września 1939 roku i powstańców warszawskich, którzy byli jeńcami Oflagu IID, położonego w okolicach Bornego Sulinowa do 1945r. Na pamiątkę ich ewakuacji w styczniu 1945r. do obozu w Sandbostel, organizowany jest rajd, którego trasa przebiega przez miejscowości znajdujące się na szlaku ewakuacji jeńców.
Tegoroczna edycja rajdu rozpoczęła się na terenie Oflagu IID, gdzie uczestnicy rajdu spotkali się z dr Tomaszem Skowronkiem, Zastępcą Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. Intrygujące losy jeńców i patrona tegorocznej edycji rajdu, Tomasz Skowronek przedstawił uczniom w ciekawy sposób, wzbudzając ich zainteresowanie.
Złożenie wiązanek i znicza na miejscach pamięci, to obowiązkowa i oficjalna cześć rajdu. Po wędrówce ścieżkami traktu jenieckiego, uczestnicy przejechali do punktu, od którego rozpoczęła się piesza wyprawa do Broczyna. Gościnność pani sołtys Agnieszki Drabiszczak, oraz przygotowane dla nas przez panie z Koła Gospodyń setki pierogów, to od lat wyraz wielkiego serca, dowód przyjaźni i wsparcie dla uczestników rajdu. Około 20 km marszu w upalny dzień dało się we znaki, ale trud wędrówki nie przeszkodził w organizacji wieczornego śpiewania karaoke.
Drugi dzień rajdu, to podobny dystans do pokonania, tym razem przez Czaplinek i Siemczyno do Piaseczna. Dłuższy spacer przez Czaplinek, to m.in. wizyta w kościołach, gdzie nocowali jeńcy zimą 1945r. i czas na odpoczynek. Siemczyno na trasie rajdu, to zawsze po trudzie wędrówki ważny punkt programu. Tak było i w tym roku. Sołtys Siemczyna, pan Michał Olejniczak, jak zwykle znalazł czas i oprowadził młodzież po znajdującym się w trakcie remontu pałacu. Zwiedzanie piwnic i strychu dodało kolorytu całej wyprawie i pozwoliło na poznanie historii miejsca, które także związane jest z jeńcami Oflagu IID, bowiem także w Siemczynie noclegu szukali nasi bohaterowie z 1945 r.
Po dotarciu do Piaseczna, okazało się, że gościnność gospodarza tego miejsca, sołtysa Piaseczna, pana Maksymiliana Krzemienia, jest wpisana w życie tej niewielkiej wsi. Wspólne ognisko i śpiewy nie pozwalały na szybki sen, ale przyszedł także i na niego czas, by trzeci dzień rajdu nie stał się bardziej męczący.
W sobotę 8 czerwca dotarliśmy do Złocieńca, gdzie zakończył się rajd. Wspólny ostatni apel na złocienieckim Rynku i pizza w pizzerii Wenecja, stały się ważnymi punktami programu rajdu. Pizza i obiadokolacja poprzedniego dnia, ufundowane przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego Janusza Garbacza, dodały młodzieży sił przed powrotem do domu. Serdecznie dziękuję za wsparcie Panu Burmistrzowi i wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji VIII rajdu, nauczycielom ZSP w Kaliszu Pomorskim – Renacie Effenberg – Nawrot, Krzysztofwi Wójciakowi, ks. Wojciechowi Marcinkiewiczowi, Adamowi Stąporkowi, Andrzejowi Kowalewskiemu i Konradowi Chwastkowi. Szczególne podziękowania kieruję do uczestników rajdu za ich niezawodną wytrwałość, zachowanie i dyscyplinę.
Rajd został przeprowadzony w ramach działania z projektu „Kalisz Pomorski w Polsce i Europie - dawniej i dziś”, dofinansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego, realizowanego przez działające przy kaliskim Liceum Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”. Uzyskał również wsparcie finansowe Zarządu Powiatu Drawskiego w ramach działań pozaszkolnych, za które również serdecznie dziękuję.

Organizator, Paweł Łuczko