- WARSZTATY HISTORYCZNE
WARSZTATY HISTORYCZNE
sobota, 08 czerwiec 2019
W dniu 4 czerwca 2019r. w pracowni historycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie młodzieży w ramach działania z projektu „Kalisz Pomorski w Polsce i Europie - dawniej i dziś”. Uczestnicy projektu wzięli udział w przygotowaniach do historycznej gry miejskiej pod kierunkiem pana Wiesława Piotrowskiego– pasjonata historii regionalnej, kolekcjonera, autora licznych wystaw, Prezesa Stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjnego „Misericordia” oraz dyrektora szkoły Macieja Rydzewskiego.
Podczas spotkania pan Wiesław Piotrowski zapoznał uczniów z przedmiotami używanymi przez dawnych mieszkańców Kalisza Pomorskiego. Wyjaśni ich pochodzenie i przeznaczenie oraz przydatność do wykorzystania podczas gry. Młodzież dowiedziała się na czym będzie polegała gra miejska „Śladami kaliskich pocztówek”. Była to dla uczniów wspaniała, inna niż zazwyczaj, bo praktyczna lekcja historii prowadzona przez jej odkrywcę, który podzielił się z młodzieżą swoją pasją.
Nieco wcześniej 28 maja 2019r., podczas Pikniku Młodych Pasjonatów, odbyło się pierwsze projektowe spotkanie z młodzieżą z ZSP w Kaliszu Pomorskim i ze szkół podstawowych z panem Wiesławem Piotrowskim i panem Mariuszem Garbaczem. Pan Wiesław Piotrowski podczas warsztatów historycznych zaprezentował młodzieży metody oczyszczania i konserwacji monet, przedmiotów wykonanych z drewna, metalu, skóry oraz książek i gazet. Pan Mariusz Garbacz, specjalizujący się w lokalnej historii, przedstawił uczniom prezentację dotyczącą starych pocztówek z Kalisza Pomorskiego i okolicznych miejscowości, będącą wstępem do gry miejskiej.
Atmosfera stworzona podczas zajęć przez pana Wiesława Piotrowskiego udzieliła się uczestnikom warsztatów. Wiedza i zdobyte przez nich w atrakcyjnej formie umiejętności są bezcenne. Spotkanie z panem Mariuszem Garbaczem przeniosło uczniów w przeszłość, pozwoliło na wirtualny spacer po kaliskich ulicach często sprzed stu i więcej lat.
Dziękujemy za wsparcie finansowe Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego, bez którego realizacja projektu „Kalisz Pomorski w Polsce i Europie - dawniej i dziś”, realizowanego przez działające przy ZSP w Kaliszu Pomorskim Stowarzyszenie „Jesteśmy razem”, nie byłaby możliwa.

Maciej Rydzewski