- Licealiści na konferencji Warto być przyzwoitym w Szczecinie
Licealiści na konferencji Warto być przyzwoitym w Szczecinie
sobota, 08 czerwiec 2019
W dniu 5 czerwca 2019r., dzień po 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989r. grupa kaliskich licealistów z dyrektorem szkoły Maciejem Rydzewskim miała okazję wzięcia udziału w konferencji „Warto być przyzwoitym” – polityka historyczna czy poprawność polityczna, która odbyła się w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. O znaczeniu i charakterze przemian zapoczątkowanych czerwcowymi wyborami dyskutowali m.in. były Prezydent RP Bronisław Komorowski i Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar.
Udział w konferencji był ciekawym i kształcącym doświadczeniem dla młodzieży. Uczniowie mieli okazję wzięcia udziału w roli widowni w moderowanej dyskusji dotyczącej głównie wydarzeń czerwca 1989r. oraz ich konsekwencji, której uczestnikami byli Prezydent Bronisław Komorowski i dr Adam Bodnar. Dyskutanci nie zawsze byli zgodni w ocenie wydarzeń z lat 80. i 90. XX wieku. Spierali się na merytoryczne argumenty, a rozmowa stała na wysokim poziomie. Licealiści, którzy biorą udział w debatach oxfordzkich z zainteresowaniem przysłuchiwali się dyskusji.
Tytuł konferencji nawiązywał do słów Władysława Bartoszewskiego, honorowego obywatela Szczecina i autorytetu moralnego dla wielu Polaków. Kontekst określenia „Warto być przyzwoitym” wyjaśnił zebranym syn Prof. Bartoszewskiego – dr Władysław Teofil Bartoszewski. Konferencję otworzył Prezydent Szczecina Piotr Krzystek.Uczestnicy obejrzeli fragmenty filmu zrealizowanego z okazji 90. urodzin Profesora Bartoszewskiego oraz wystawę pt. „Władysław Bartoszewski w karykaturach i bon motach”.
Uczestnictwo w konferencji pozwoliło kaliskim licealistom na poszerzenie wiedzy dotyczącej historii najnowszej Polski i spojrzenie na nią z różnych punktów widzenia. Było też okazją do spotkania z osobami, które tę historię tworzą. Wyjątkowym doświadczeniem dla uczniów był sam udział w konferencji wraz z ludźmi nauki, kultury, sztuki i polityki.
Konferencja „Warto być przyzwoitym” została zorganizowana w ramach Tygodnia Wolności w Szczecinie z okazji 30. rocznicy Czerwca 1989r. przez Miasto Szczecin i Komitet Społeczny Warto Być Przyzwoitym ze Szczecina pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dziękujemy pracownikowi naukowemu Uniwersytetu Szczecińskiego, panu dr. Erykowi Krasuckiemu za zaproszenie młodzieży z ZSP w Kaliszu Pomorskim na konferencję.
Maciej Rydzewski