- Prelekcja na temat samorządu terytorialnego
Prelekcja na temat samorządu terytorialnego
wtorek, 04 czerwiec 2019
W poniedziałkowe popołudnie 3 czerwca 2019r. w pracowni historycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbyła się niecodzienna lekcja. Adiunkt w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego dr Eryk Krasucki przedstawił młodzieży prelekcję pt. „Samorząd terytorialny. Krótka historia, niełatwa codzienność”, na temat historii i współczesności samorządu terytorialnego w Polsce.
W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy 1a o profilu dwujęzycznym oraz dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski. Dr Eryk Krasucki omówił genezę samorządności w Polsce od średniowiecza przez czasy nowożytne, aż do współczesności. Zwrócił uwagę na istotne znaczenie samorządu terytorialnego w funkcjonowaniu państwa na przestrzeni wieków. Scharakteryzował także strukturę i kompetencję współczesnego samorządu terytorialnego. Podkreślił, że dobre funkcjonowanie samorządu terytorialnego na szczeblu powiatu czy gminy zależy przede wszystkim od aktywności lokalnych społeczności, do czego zachęcał uczestników spotkania.
Dziękujemy panu Erykowi Krasuckiemu za ciekawą i profesjonalnie przygotowaną prelekcję, przybliżającą młodzieży problematykę samorządu terytorialnego. Spotkanie z młodzieżą odbyło się w ramach obchodów 20 –lecia Samorządu Powiatowego z inicjatywy Sekretarza Powiatu Drawskiego Katarzyny Getki. Dziękujemy władzom powiatu drawskiego za zorganizowanie atrakcyjnych zajęć dla młodzieży, zachęcających uczniów do aktywności w lokalnym środowisku.

Maciej Rydzewski