- DZIEŃ OTWARTY KALISKIEGO LICEUM I TECHNIKUM
DZIEŃ OTWARTY KALISKIEGO LICEUM I TECHNIKUM
poniedziałek, 03 czerwiec 2019
Podczas VIII edycji Pikniku Młodych Pasjonatów zorganizowanego 28 maja w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi i Technikum w Kaliszu Pomorskim goście jak zwykle nie zawiedli. Przybyło bowiem aż 350 uczniów z 20 placówek oświatowych, najliczniej z Dobrzan, Chociwla, Drawna, Lubiany, Tuczna, Wierzchowa, Drawska Pomorskiego, Złocieńca, Barlinka oraz Kalisza Pomorskiego. Mieli do wyboru 26 przeróżnych zajęć: prezentacji, warsztatów, pokazów, ćwiczeń, prelekcji, treningów, zabaw a nawet testów.
Największą popularnością cieszyły się warsztaty teatralne, zajęcia z języka hiszpańskiego, prelekcje kulturowo-językowe, prezentacje doświadczeń chemicznych i fizycznych, warsztaty renowacji zabytków historycznych, pokazy udzielania pierwszej pomocy przez szkolną drużynę medyczną MEDICAL TEAM, zajęcia z biologii doświadczalnej oraz warsztaty telewizyjne i filmowe prowadzone przez Michała Baranowskiego – producenta filmowego współpracującego z TVP, TVN i Polsatem. Tu licealiści z „Kontrastu” wspólnie z młodszymi kolegami pracowali nad reportażem, newsem oraz spotem reklamowym.
Rekord popularności pobiły po raz kolejny warsztaty teatralne, w trakcie których młodzież z „Klepsydry” zaprezentowała swój premierowy spektakl. Miłym akcentem muzycznym był także występ jednej z wokalistek grupy. Wyjątkowo dużo kandydatów przystąpiło do testów sprawdzających kompetencje językowe dla kandydatów do klasy dwujęzycznej.
Młodzież chętnie uczestniczyła także w zajęciach z grafiki komputerowej, w wirtualnej wycieczce w przeszłość, turnieju matematycznym, treningu siłowym oraz w zajęciach z języka niemieckiego i z języka angielskiego polegających na rozwijaniu samodzielności oraz kreatywności. Nasi goście mieli również okazję zgłębić wielkie odkrycia geometryczne przy wykorzystaniu programu GeoGebra, czy poznać zastosowania inteligentnego robota typu YuMi ABB, które zaprezentowałdr inż. Wojciech Musiał z PWSZ w Wałczu. Nie zabrakło także chętnych do spotkań z książką, fotografią portretową oraz zdjęciami z czasów wiktoriańskich. Natomiast w przerwie można było posłuchać piosenek w wykonaniu szkolnego zespołu „Dystraktor”.
Przybyli goście mieli także okazję czynnie uczestniczyć w zajęciach tanecznych oraz w pokazie praktycznego wykorzystania sprzętu policyjno–militarnego. Ponadtoaktorka i dyrektor Teatru La Fayette w Szczecinie Iwona Fajprzeprowadziła w kaliskim Pałacu warsztaty autoprezentacji. W sumie zakres proponowanych tematów był na tyle wszechstronny, że tegoroczny Piknik mógł zainteresować bez wyjątku wszystkich.
Na zakończenie naszych działań edukacyjno-promocyjnych wylosowano nagrodę główną Smartfona dla UCZNIA Z PASJĄ. Trafiła ona do Zuzanny Sobali z Gimnazjum w Kaliszu Pomorskim. Mamy nadzieję, że wielu absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych wybierze właśnie ZSP w Kaliszu Pomorskim do dalszej nauki, ponieważ zapewnia on wiele możliwości indywidualnego rozwoju i oferuje szeroki wachlarz zajęć rozwijających zainteresowania.
Dyrektor ZSP w Kaliszu PomorskimMaciej Rydzewski oraz koordynatorka Pikniku, Zastępca Dyrektora Katarzyna Witek – podziękowali nauczycielom, uczniom z ZSP w Kaliszu Pomorskim oraz współpracującym instytucjom –Wydziałowi Żandarmerii Wojskowej w Olesznie, PWSZ w Wałczu , żołnierzom amerykańskim z 2-34 AR i 389 EN BNoraz osobom współpracującym ze szkołą za przygotowanie zajęć na wysokim poziomie, które docenili gimnazjaliści, ich nauczyciele i rodzice.
Szczególne podziękowania kierujemy do Starosty Drawskiego Stanisława Cybuli i Zarządu Powiatu Drawskiego za wsparcie finansowe Pikniku Młodych Pasjonatów w ramachprojektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”, działające przy kaliskim liceum. Dziękujemy za miły gest ze strony rodziców i uczniów ze Szkoły Podstawowej w Chociwlu,którzy przyjechali do kaliskiego Liceum z przepyszną szarlotką i prezentami w podziękowaniu za zaproszenie na VIII już Piknik Młodych Pasjonatów.

(ZSP)