- Kamera i akcja
Kamera i akcja
wtorek, 28 maj 2019
Ambitni licealiści z Kalisza Pomorskiego, dziennikarze piszący do miesięcznika „Kontrast” tym razem stanęli za kamerą. Od 27 maja 2019r. trwa ich telewizyjna i filmowa przygoda, która zakończy się po trzech dniach- 29 maja.
Warsztaty odbywają się w ramach projektu „ Biblioteka – tu można więcej”. Środki na te zadania pozyskała drawska biblioteka z Programu Partnerstwo dla książki 2019, z Funduszu Promocji Kultury MKiDN. Młodzież z Kalisza Pomorskiego działająca w kole dziennikarskim dzięki tej inicjatywie może rozwijać swoje pasje, opowiadając czytelnikom o powiecie drawskim.
Spotkania prowadzi Michał Baranowski, producent filmowy, współpracujący m.in. z TVN, TVP czy Polsatem. Pierwszy dzień pracy dziennikarskiej polegał na oswojeniu się z kamerą i poznaniu tajników dobrego filmowania. Młodzi podzielili się na grupy, aby w praktyce sprawdzić teoretyczną wiedzę. Jako zadanie mieli zrobić kilka ujęć, zbudować krótką opowieść na wybrany przez siebie temat. Jak się później okazało, nie było to łatwe. Jedni mieli problem z wybraniem tematu filmu, inni nie do końca poradzili sobie z obsługą kamery. Ważne wskazówki pojawiły się podczas oglądania prac. Michał Baranowski komentował materiały, a grupa podpowiadała jak poprawić usterki. Zajęcia odbyły się w bardzo miłej, sympatycznej atmosferze. Uczniowie pod kierunkiem prowadzącego zaplanowali zadania, z którymi będą musieli się zmierzyć: krótki reportaż dotyczący szkoły, przeprowadzenie sondy z licealistami. Dodatkowo uczniowie z koła dziennikarskiego zmierzą się z trudnym zadaniem, będą musieli nagrać spot reklamowy promujący Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. S. Żeromskiego w Drawsku Pomorskim. Trzeci dzień warsztatów zapowiada się pod hasłem montażu. Grupa samodzielnie zmontuje nagrany przez siebie materiał i stworzy z niego spójną całość. W najbliższych dniach opublikujemy materiały filmowe na stronach internetowych instytucji związanych z projektem i powiatem drawskim.

Ada Cybulska, Klaudia Lewosiuk