- Klasa wojskowa na święcie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko
Klasa wojskowa na święcie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko
czwartek, 23 maja 2019
W 17 maja 2019 roku klasa 2c o profilu wojskowym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wzięła udział w uroczystościach z okazji święta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko oraz Dnia Otwartych Koszar, które odbyły się nad Jeziorem Ostrowiec na poligonie drawskim. Młodzieży towarzyszyli – nauczycielka wychowania fizycznego Renata Effenberg – Nawrot oraz dyrektor szkoły Maciej Rydzewski.
Uczniowie uczestniczyli we mszy świętej, a następnie w uroczystym apelu z udziałem wojsk polskich i amerykańskich, ćwiczących na poligonie drawskim oraz cywilnych pracowników CSWL Drawsko. Uroczystości uświetniła orkiestra wojskowa, kompania reprezentacyjna oraz licznie zaproszeni goście, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych i placówek oświatowych.
Po apelu uczniowie udali się na piknik wojskowy. Podczas pokazu statycznego zapoznali się ze sprzętem bojowym używanym przez Wojsko Polskie i Armię Amerykańską. Duże wrażenie zrobiły na młodzieży nowoczesne czołgi Abrams i Leopard 2. Mieli też możliwość porozmawiania z polskimi i amerykańskimi żołnierzami. Posili się tradycyjną wojskową grochówką, upieczonymi w ognisku kiełbaskami oraz kaliskim ogórkiem ze smalcem na stoisku gminy Kalisz Pomorski. Po dniu pełnym wrażeń powrócili do szkoły.
Dziękujemy Komendantowi CSWL Drawsko pułkownikowi Markowi Gmurskiemu za zaproszenie uczniów i przedstawicieli szkoły na święto jednostki oraz gościnne przyjęcie bogate w liczne atrakcje.

Maciej Rydzewski