- Uczniowie z klas wojskowych i policyjnych na Konferencji Klas Mundurowych
Uczniowie z klas wojskowych i policyjnych na Konferencji Klas Mundurowych
poniedziałek, 20 maj 2019
Grupa uczniów z klas wojskowych i policyjnych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pod opieką nauczyciela przysposobienia policyjnego Krzysztofa Wójciaka znalazła się w gronie ponad 200 uczniów z klas mundurowych z województwa zachodniopomorskiego, uczestniczących w III Wojewódzkiej Konferencji Klas Mundurowych. Spotkanie odbyło się w dniu 15 maja 2019r. w Mirosławcu i w Wałczu. Organizatorem Konferencji był Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
Motywem przewodnim konferencji było zapoznanie młodzieży z walkami polskich żołnierzy o przełamanie Wału Pomorskiego w na początku 1945r.
Uczestnicy konferencji spotkali się w Mirosławcu, gdzie po otrzymaniu materiałów promocyjnych i uroczystej zbiórce, zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza z nich rozpoczęła zajęcia od wykładu na temat genezy walk o Wał Pomorski. Druga grupa w tym czasie zwiedzała Muzeum Wału Pomorskiego.
Druga część spotkania odbyła się w Wałczu, gdzie w bardzo ciekawym obiekcie militarnym „Grupa Warowna Cegielnia” uczniowie mogli pod opieką przewodników zwiedzić doskonale zachowane obiekty fortyfikacyjne, głównie bunkry, ale również inne obiekty, które wchodziły w skład kompleksu. W trakcie zwiedzania dowiedzieli się o wielu interesujących szczegółach dotyczących uzbrojenia i wyposażenia bunkrów, warunków w jakich przebywali żołnierze niemieccy, a także okoliczności zdobycia tych obiektów przez Wojsko Polskie.
Konferencja była bardzo ciekawa i pozwoliła młodzieży zapoznać się z niestety już trochę zapomnianą historią walk Żołnierza Polskiego o przełamanie Wału Pomorskiego. Była też okazją do wymiany doświadczeń i spotkania uczniów i opiekunów klas mundurowych. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie oraz za wspaniałą i niecodzienną lekcję historii.

Krzysztof Wójciak