- UCZNIOWIE ZSP W KALISZU POMORSKIM NA ZGRUPWOANIU LAUREATÓW KONKURSU HISTORYCZNEGO W LUBLINIE
UCZNIOWIE ZSP W KALISZU POMORSKIM NA ZGRUPWOANIU LAUREATÓW KONKURSU HISTORYCZNEGO W LUBLINIE
sobota, 13 kwiecień 2019
W dniach 07 – 08 kwietnia 2019r. dwoje uczniów z zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pod opieką nauczyciela historii Krzysztofa Wójciaka przebywało na zgrupowaniu laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Żołnierze Wyklęci Bohaterowie Niezłomni w Lublinie.
Maciej Kisała z klasy 1 technikum informatycznego, zajął trzecie miejsce w kategorii prac multimedialnych za film pt. „Strzemię”, którego bohaterem jest zapomniany Żołnierz Wyklęty Sylweriusz Jaworski pseudonim „Strzemię”. Wyróżnienie w kategorii prac plastycznych zdobyła Amelia Cisomak z klasy 1a liceum za obraz pt. „Za Polskę!”.
Zgrupowanie rozpoczęło się autokarowym objazdem po miejscach pamięci Żołnierzy Wyklętych na Lubelszczyźnie. Uczniowie mieli min. możliwość odwiedzenia pomnika i mogiły ostatniego żołnierza antykomunistycznego podziemia - Józefa Franczaka ps. „Laluś”. Zwiedzili pozostałości po obozie koncentracyjnym w Krzesimowie ze słynną Doliną Krzyży. Warto dodać, że obozy koncentracyjne, głównie dla żołnierzy poakowskiego podziemia antykomunistycznego tworzyła także Służba Bezpieczeństwa powojennej Polski. Takie obozy były mniejsze, niż te tworzone przez hitlerowców, jednak było ich znacznie więcej. Znamienne jest to, że władze komunistyczne, lub NKWD bardzo często wykorzystywały do swoich zbrodniczych celów właśnie obozy stworzone przez Niemców. W obozie w Krzesimowie przebywało ok. 2 tys. żołnierzy, z czego ok. 1,5 tys. zostało tam na zawsze. Innym obozem, który również zwiedzała młodzież, był stworzony przez NKWD obóz w Skrobowie, gdzie torturowani i mordowani byli polscy patrioci.
Wieczorem uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniu z historykami, oraz z członkami grup rekonstrukcyjnych.
Następnego dnia rano uczestnicy zgrupowania zwiedzili piękną lubelską starówkę, oraz przeszli jedynym w Polsce Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Finałem zgrupowania było uroczyste wręczenie nagród i dyplomów laureatom konkursu. Opiekunem uczniów był dyrektor Maciej Rydzewski.
Konkurs organizowany jest przez Fundację i Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego z Lublina, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz XXIX Liceum Ogólnokształcące im. mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie, pod patronatem m. in. Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Ministra Edukacji Narodowej, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Prezydenta Miasta Lublin i Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

Krzysztof Wójciak