- KALISCY LICEALIŚCI W ŚWIECIE NAUKI
KALISCY LICEALIŚCI W ŚWIECIE NAUKI
środa, 10 kwiecień 2019
Pierwszego kwietnia 2019r., licealiści z ZSP w Kaliszu Pomorskim, zaczynający lub kontynuujący swoją przygodę z biologią, wraz z nauczycielką tego przedmiotu Emilią Grabowską – Grządziel, wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie w ramach projektu „Licealista w świecie nauki”. Uczniowie mieli okazję wykonania eksperymentów z mikroorganizmami oraz płynami ustrojowymi.
Zajęcia odbywały się w Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nanotechnologii ZUT, w Katedrze Immunologii, Mikrobiologii i Chemii Fizjologicznej. Uczestnicy podzieleni na dwa zespoły w białych fartuchach, niczym studenci, przeszli do wyznaczonych sal laboratoryjnych.
Tematem przewodnim dla pierwszej grupy były „Mikroorganizmy wokół nas”. Młodzież obejrzała prezentację wprowadzającą w biologiczny świat drobnoustrojów, po czym przystąpili do zajęć praktycznych. W kilkuosobowych grupach zakładali hodowlę bakterii. Wykonali posiewy odciskowe swoich palców, by dowiedzieć się jakie mikroorganizmy się na nich aktualnie znajdują. Kolejnym krokiem było wykonanie odcisków redukcyjnych. Miejscem izolacji były telefony, z których przenieśli bakterie na specjalnie przygotowane podłoże. Drugim posiewem był posiew odciskowy, który wykonali odciskając bakterie z suszarki do rąk. Wykonując doświadczenia dowiedzieli się, że istnieje kilka rodzajów podłoża. Na następnych zajęciach uczniowie przekonają się ile mikroorganizmów znajduje się na nich i przedmiotach codziennego użytku. Posiewy są przechowywane w inkubatorach w temperaturze 36 stopni Celsjusza. Wykonując nasze badania, mogli wykazać się uzdolnieniami artystycznymi i za pomocą wyhodowanych wcześniej mikroorganizmów stworzyć bakteryjne mini-obrazki. Po krótkiej przerwie, przystąpili do kolejnej części zajęć, poznając biotechnologiczne zastosowanie celulozy bakteryjnej w medycynie. Dokonali analizy właściwości antybakteryjnych opatrunku na jej bazie. Okazuje się, że jest ona świetnym materiałem opatrunkowym dla ciężko gojących się ran.
Równolegle druga grupa uczniów uczestniczyła w zajęciach „Biologiczny i patologiczny skład płynów ustrojowych”. Prowadzące zajęcia przedstawiły młodzieży czym są płyny ustrojowe, jak się dzielą i jak możemy je zbadać. Następnie młodzież przystąpiła do zadań praktycznych. Podzieleni na dwuosobowe zespoły uczniowie przeprowadzili badanie moczu pod kątem fizjologicznym i patologicznym. Osoby chętne miały możliwość zbadania własnego moczu, dzięki specjalnie przygotowanym do tego instrukcjom. Pracując z moczem fizjologicznym i patologicznym porównywaliśmy ich skład pod kątem: barwy, pH, obecności białka, glukozy, różnorodnych jonów, ciał ketonowych, kreatyniny, mocznika. W drugiej części zajęć mieliśmy okazję zbadania obecności cukru we własnej krwi.
Zajęcia laboratoryjne pod kierunkiem specjalistów z ZUT są innowacyjnym pomysłem na naukę biologii oraz poznawanie świata w ciekawy sposób. To niecodzienna okazja dla uczniów, aby pod okiem doświadczonych nauczycieli akademickich, wysłuchać ciekawych wykładów, przeprowadzić samodzielnie eksperymenty w doskonale wyposażonych laboratoriach. Poczuć się jak studenci. Dziękujemy wykładowcom ZUT w Szczecinie za przygotowanie i przeprowadzenie dla uczniów bardzo interesujących i rozwijających zainteresowania biologią zajęć.

Maja Popławska 1a, Kaja Kamińska 2b