- Finał wojskowej rywalizacji
Finał wojskowej rywalizacji
środa, 10 kwietnia 2019
Przez pierwsze cztery dni kwietnia 2019r. 24 drużyny z całej Polski walczyły na poligonie drawskim o zwycięstwo w IV Ogólnopolskich Mistrzostwach Klas Mundurowych. Strzelanie, pętla taktyczna, rzut granatem, rozkładanie karabinka - konkurencje sprawdziły, kto jest najlepszy.
Najlepsi uczniowie z klas wojskowych i mundurowych z różnych miejscowości kraju po raz czwarty zmierzyli się w strzelaniu z karabinka kbks, z kbk AKMS, biegu na 8 kilometrów, rzucie granatem oraz sprawnym rozkładaniu broni. O tytuł mistrza walczyły 24 zespoły, 120 uczniów. Przyjechali z dwudziestu dwóch szkół. Zawody patronatem objął m.in. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, który wziął udział w inauguracji mistrzostw wraz z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pawłem Szefernakerem i przewodniczącym Sejmowej Komisji Obrony Narodowej posłem Michałem Jachem. W słowach skierowanych do młodzieży podkreślił jak ważna jest służba dla Ojczyzny i ich patriotyczna postawa.
Rywalizację wygrała drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Łukasiewicza w Policach. Pokonała inne zespoły w rzucie granatem i pętli taktycznej. - Na co dzień trenujemy, przygotowywaliśmy się od początku roku, liczyliśmy na pierwsze miejsce – komentowała sukces uczennica zwycięskiej piątki. Przepis na wygraną prosty: trening indywidualny, dużo ćwiczeń sprawnościowych i stała współpraca z 12 Brygadą Zmechanizowaną ze Szczecina. W mistrzostwach na poligonie drawskim uczniowie z Polic brali udział pierwszy raz, lecz już zapowiadają, że łatwo nie oddadzą zdobytego tytułu. Mimo, że w tym roku kaliska drużyna nie obroniła ubiegłorocznego trzeciego miejsca, nie zamierza się poddać.
- Uważam, że i tak daleko zaszliśmy - oceniała Daria Borowiec. - W biegu zajęliśmy 4 miejsce. Musimy jeszcze popracować nad strzelaniem. Są już konkretne plany.
Poza konkurencjami uczestnicy mieli okazję wymienić się doświadczeniami, a nawet nawiązać przyjaźnie. Mieszkali razem w internacie w Głębokiem na terenie poligonu drawskiego, spotykali się na wspólnych posiłkach. Wielu wymieniło się adresami, powtarzano na pożegnanie, że wszyscy spotkają się za rok.
Lepsza jakość zawodów
Uroczystość podsumowania zawodów, wręczenia pucharów i nagród miała miejsce na lotnisku Ziemsko. Rozpoczęła się 4 kwietnia od wciągnięcia flagi Polski oraz hymnu, który zagrała orkiestra wojskowa. Gospodarzem uroczystości był Komendant CSWL Drawsko płk Marek Gmurski. Wzięli w niej udział między innymi Wicewojewoda Zachodniopomorski Marek Subocz, Wicekurator Oświaty Bogusław Ogorzałek, Wicestarosta Drawski Mariusz Nagórski, Burmistrzowie Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz i Drawska Pomorskiego Krzysztof Czerwiński, a także dowódcy i przedstawiciele współpracujących w organizacji mistrzostw jednostek wojskowych, m.in. dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów ze Złocieńca płk dypl. Arkadiusz Szkutnik, oficerowie z 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych z Mirosławca, 16 Wojskowego Oddziału Gospodarczego Drawsko oraz Wydziału Żandarmerii Wojskowej z Oleszna, a także Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Szczecinie płk Radosław Niecikowski i Wojskowy Komendant Uzupełnień w Szczecinku ppłk mgr inż. Marek Urbaniak.
Wicewojewoda Marek Subocz odczytał list Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego skierowany do uczestników mistrzostw. Wręczył również nagrody i puchary zwycięskim drużynom z Wicekuratorem Oświaty Bogusławem Ogorzałkiem, dowódcami jednostek wojskowych i współpracujących instytucji. Dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski wraz z Komendantem CSWL Drawsko płk Markiem Gmurskim wręczyli podziękowania osobom i instytucjom, które były zaangażowane w organizację przedsięwzięcia.
- Mistrzostwa w tym roku wypadły bardzo dobrze – oceniał Maciej Rydzewski. – Przede wszystkim cieszy frekwencja. Stu dwudziestu uczestników jest dla nas organizatorów, największą nagrodą. Pragnę podkreślić wyjątkową rolę CSWL Drawsko, żołnierzy, pracowników cywilnych i komendanta jednostki płk Marka Gmurskiego w organizacji mistrzostw, a także nieocenione wsparcie finansowe i logistyczne ze strony organu prowadzącego ZSP w Kaliszu Pomorskim, jakim jest Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim, na czele ze Starostą Drawskim Stanisławem Cybulą i Wicestarostą Mariuszem Nagórskim, powiedział dyrektor kaliskiego liceum.
Z zawodów dumni są też przedstawiciele lokalnej władzy. - Kiedy byłem członkiem zarządu powiatu drawskiego uczestniczyłem w przygotowaniach do zawodów, tak jak teraz jako burmistrz - mówił Janusz Garbacz, burmistrz Kalisza Pomorskiego. - Z perspektywy czasu widzę, że mistrzostwa są coraz lepsze, zwłaszcza pod względem organizacyjnym.
- Nad wynikami naszego liceum trzeba popracować, ale konkurencja w tym roku była bardzo silna – podkreślał dyrektor Maciej Rydzewski.
Wyniki IV Ogólnopolskich Mistrzostw Klas Mundurowych na poligonie drawskim przedstawiają się następująco: I miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach, II miejsce Zespół Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie, III miejsce Liceum Ogólnokształcące w Gogolinie. W poszczególnych konkurencjach zwyciężyły – w strzelaniu bojowym z kbk AKMS Liceum Ogólnokształcące w Gogolinie, w pętli taktycznej i rzucie granatem Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach, w strzelaniu z karabinka kbks II Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Stargardzie. Za szczególny szacunek dla barw narodowych i munduru żołnierza Wojska Polskiego wyróżniona została drużyna z III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte z Głogowa.
Patronatów i pomocy w przygotowaniu zawodów udzielili oprócz Ministra Obrony Narodowej, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Starosta Drawski, Starosta Stargardzki, burmistrzowie Kalisza Pomorskiego i Drawska Pomorskiego. Patronat medialny sprawowały TVP3 Szczecin, Radio Koszalin, Głos Koszaliński i Polska Zbrojna. Profesjonalną dokumentację fotograficzną mistrzostw zapewnił pan Grzegorz Wawrzyniak. Nagrody ufundowali sponsorzy – Szkoła Przetrwania SurvivalTech z Częstochowy, Hurtownia Artykułów Sportowych Admiral Grzegorza Maciejasza, Bank Spółdzielczy z Kalisza Pomorskiego, Nadleśnictwo Drawsko Pomorskie, Nadleśnictwo Kalisz Pomorski, Żywiec Zdrój S.A. z Mirosławca. Szczecińskie Towarzystwo Strzeleckie przygotowało pokaz broni historycznej. Tegoroczną edycję mistrzostw wyjątkowo aktywnie wsparły szkoły wyższe, fundując puchary i nagrody dla zwycięskich drużyn – Akademia Morska w Szczecinie, Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum, PWSZ z Wałcza oraz Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki z Warszawy.

Julia Enders
Klaudia Lewosiuk
Wiktoria Spieler

Linki do filmów:
https://www.youtube.com/watch?v=6jgxYWiErFY&fbclid=IwAR1ZGLUFUgS-VR9qkvy7PrV1qt30VccyVDIt_tJLT5wcqAW3Om_JuKGz-ZY

https://szczecin.tvp.pl/42037487/mistrzostwa-klas-mundurowych-24-druzyny-z-calej-polski-rywalizuja-na-poligonie-drawskim?fbclid=IwAR1jwVGbJ8vtqZdfGK24WQPc347yeg65OiyKnM79NN1HDQTnAtw
woPMFWCM