- Ars creando, czyli sztuka tworzenia
Ars creando, czyli sztuka tworzenia
poniedziałek, 08 kwiecień 2019
To pozwoliło uczniom na rozwinięcie skrzydeł - komentowała Aleksandra Radecka, polonistka i opiekun koła dziennikarskiego działającego przy ZSP w Kaliszu Pomorskim trzydniowe warsztaty z kreatywnego pisania, prowadzane w Starej Studnicy przez Tomasza Ogonowskiego, dziennikarza i dramaturga Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.
Wraz z początkiem najzabawniejszego dnia w roku – Prima Aprilis, 1 kwietnia 2019r. kaliscy licealiści należący do gazety „Kontrast” wybrali się do Starej Studnicy, aby rozpocząć dziennikarskie warsztaty: „Pisanie kreatywne, czyli dziennikarstwo niebanalne”. Zdobywali szlify w pisaniu różnych form, m.in. newsa, felietonu czy reportażu. Wszystko działo się pod profesjonalnym okiem Tomasza Ogonowskiego.
Założyłem sobie, że będzie to taki mój eksperyment – mówił dziennikarz. – Najpierw poprosiłem uczestników warsztatów o napisanie opowiadań, by wyrwać młodych ze schematu, w który wkłada ich szkoła. - Tutaj postawiliśmy na wolność tworzenia. Nic nie rośnie bez ciężkiej pracy
- Rozpoczęło się od napisania opowiadania. To pozwoliło uczniom na rozwinięcie skrzydeł –twierdziła Aleksandra Radecka, polonistka kaliskiego Liceum. - Radości kreowania świata nie da się z niczym porównać. Kolejne formy, które były ćwiczone to news, felieton i reportaż. Ostatni jest najbliższy literaturze. - Na zajęciach maksymalne skupienie to była podstawa –zauważył Szymon Naumiak, uczestnik warsztatów. - Bez niego nie dało się czegokolwiek napisać. Najtrudniejszy okazał się reportaż. Niektórzy pisali go nawet sześć godzin. Wszyscy jednak zgodnie twierdzili, że było warto, bo dzięki temu poznali jego podstawy. W przerwach między tworzeniem tekstów był czas na spacery i rozmowy. – Jestem pewny, że bardzo się zintegrowaliśmy i nawiązaliśmy dobry kontakt, mamy wiele wspólnych tematów – dodaje Nikodem, który nie pierwszy raz brał udział w warsztatach dziennikarskich organizowanych dla szkolnej gazety.
Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy
Ćwiczenia z pisania mogły dojść do skutku dzięki sponsorowi - dyrektorowi Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim, Jolancie Pluto – Prądzyńskiej.Pieniądzę pozyskałam z projektu „Partnerstwo dla książki”. Pokazuje on, że w bibliotece oprócz tradycyjnego wypożyczania książek można zrobić coś innego i ciekawego – wyjaśniała autorka projektu. I dodała, że planuje także zorganizować spotkania z autorami książek, na których dziennikarze „Kontrastu” będą mieli możliwość przeprowadzenia wywiadów. Później mogą się one ukazać w lokalnej prasie.
Warsztaty dobiegły końca 3 kwietnia 2019r. w środowe południe. Uczniowie, którzy napisali najlepsze prace w poszczególnych kategoriach, otrzymali nagrody – książki najlepszych polskich reportażystów i współczesnych pisarzy. Nawet ci, którzy nie wygrali, dostali od organizatorów symboliczne dyplomy, które z pewnością będą im przypominały razem spędzone chwile i bolące od stukania w klawiaturę laptopów palce. Warto dodać, że Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim bezpłatnie udostępnił grupie warsztatowej świetlicę w Starej Studnicy, miejscowości położonej 12 km od Kalisza Pomorskiego, a dyrekcja ZSP w Kaliszu Pomorskim, w szczególności pani Katarzyna Witek, zadbała o zaprowiantowanie młodzieży i ich opiekunów.

Klaudia Lewosiuk