- SUKCES W KONKURSIE HISTORYCZNYM
SUKCES W KONKURSIE HISTORYCZNYM
środa, 27 marzec 2019
W dniu 21 marca 2019r. zostały ogłoszone wyniki VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni. Po raz kolejny wśród laureatów i wyróżnionych w konkursie znaleźli się uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim.
Maciej Kisała z klasy 1 technikum informatycznego, zajął trzecie miejsce w kategorii prac multimedialnych za film pt. „Strzemię”, którego bohaterem jest zapomniany Żołnierz Wyklęty Sylweriusz Jaworski pseudonim „Strzemię”. W filmie, który wyreżyserował wystąpili jego koledzy z klasy – Adam Bulkiewicz, Szymon Biżak, Mateusz Hofman i Hubert Przybylski. Wyróżnienie w kategorii prac plastycznych zdobyła Amelia Cisomak z klasy 1a liceum za obraz pt. „Za Polskę!”. Maciej i Amelia pojadą na zgrupowanie laureatów Konkursu w Lublinie, które odbędzie się w dniach 7 – 8.04.2019r. Wraz z pozostałymi finalistami nie tylko odbiorą nagrody i dyplomy, ale też wezmą udział w spotkaniach z historykami, weteranami, dziećmi Żołnierzy Wyklętych. Zwiedzą miejsca pamięci Żołnierzy Wyklętych na Lubelszczyźnie oraz Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie.
Warto podkreślić, że uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim są jedynymi nagrodzonymi w tegorocznej edycji Konkursu w kategorii gimnazjów i szkół średnich z województwa zachodniopomorskiego. Opiekunem młodzieży jest dyrektor Maciej Rydzewski. Dziękujemy panu Jackowi Kalinowskiemu z Trójmiejskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych za wypożyczenie mundurów i broni, wykorzystanych podczas kręcenia filmu.
Konkurs organizowany jest przez Fundację i Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego z Lublina, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz XXIX Liceum Ogólnokształcące im. mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie, pod patronatem m. in. Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Ministra Edukacji Narodowej, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Prezydenta Miasta Lublin i Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

(ZSP)

Link do nagrodzonego filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=c8WNWcjhDjc&fbclid=IwAR2xp1NOzVUPWRGw0uLSs6TyW4rmvVugEvfk
_LRcJ9N7Ry5JGaUKsIgJ6Ps