- Informatycy na Dniu Otwartym Akademii Morskiej w Szczecinie
Informatycy na Dniu Otwartym Akademii Morskiej w Szczecinie
piątek, 22 marzec 2019
Dnia 15 marca 2019r. uczniowie pierwszej klasy technikum informatycznego wraz z wychowawczynią Danutą Stempień i nauczycielem informatyki Piotrem Sieradzonem brali udział w Dniu Otwartym Akademii Morskiej w Szczecinie. Uczelnia już od kilku lat blisko współpracuje z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim. Pod jej patronatem znajdują się kaliscy informatycy.
Przewodnikiem po uczelni był student pierwszego roku Wydziału Mechanicznego, który zachęcał kaliskich informatyków do studiowania na Akademii Morskiej. Pokazał młodzieży Laboratorium Siłowni Okrętowych, gdzie można było zobaczyć prawdziwy silnik i urządzenia monitoruje jego pracę. Ciekawym punktem wizyty okazała się pracownia informatyczna, gdzie uczniowie mogli sprawdzić, jak działają urządzenia, których oprogramowanie stworzyli studenci.
Młodzież dowiedziała się również o kierunkach kształcenia na Wydziale Geodezji i Kartografii, Geoinformatyki. Uczniowie obejrzeli specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w pracach geodezyjnych. Na Wydziale Nawigacji zostały zaprezentowane różnego typu symulatory nawigacyjne m.in. Symulator Dynamicznego Pozycjonowania (DP), Symulator Global Maritime Distress Safety System (GMDSS), Symulator ECDIS czyli nawigacyjne systemy wspomagania decyzji, wykorzystujące mapy elektroniczne z danymi o ruchu i pozycją jednostki, wspomagające oficera nawigacyjnego w sterowaniu i zarządzaniu trasą. Spotkanie zakończyło się wykładem w laboratorium radiolokacji o morskich radarach nawigacyjnych różnego typu.
Wizyta w Akademii Morskiej w Szczecinie dała uczniom technikum informatycznego nie tylko wiedzę na temat kierunków kształcenia, stworzyła też możliwość zobaczenia nowoczesnego sprzętu wykorzystywanego w procesie kształcenia oraz na statkach, bazującego na technologii informatycznej. W ten sposób uczniowie zapoznali się z praktycznym zastosowaniem procesów cyfrowych i oprogramowania komputerowego.

Danuta Stempień