- Nagroda za reportaż dla uczennicy ZSP w Kaliszu Pomorskim
Nagroda za reportaż dla uczennicy ZSP w Kaliszu Pomorskim
poniedziałek, 11 marzec 2019
Ośrodek Działań Artystycznych Firlej we Wrocławiu 7 marca 2019r. gościł młodych reporterów z całej Polski. Wśród siedmiu wspaniałych laureatów Ogólnopolskiego Turnieju Reportażu im. W. Dybalskiej znalazła się redaktor naczelna „Kontrastu” z kaliskiego Liceum - Maria Wiewiórkowska.
- Nie toczyliśmy długich sporów o najlepsze teksty, te wyróżniały się na tle pozostałych dojrzałością ujęcia tematu i formą – mówił Jędrzej Morawiecki, pisarz, publicysta, reporter i juror konkursu. Podczas uroczystej gali przyznano pięć równorzędnych nagród i dwa wyróżnienia.
„Za przemyślaną strukturę, za panowanie nad wielowymiarową narracją, kontrolowanie linii dramaturgicznej podczas budowania portretu” – tak brzmiało uzasadnienie Nagrody Dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia za reportaż „Znieczulenie” dla Marii Wiewiórkowskiej.
Uczennica zapytana przez dziennikarza TVP Wrocław o temat swojej pracy wyjaśniła, że chciała opisać pewne społeczne zjawisko, w którym lekarzom przypisuje się status niemal bogów, niezłomnych, a oni są ludźmi, którzy mimo starań i walki o czyjeś życie nie zawsze mogą je uratować . Po otrzymaniu nagrody mówiła: - Czuję się doceniona i szczęśliwa. Gdyby nie szkolna gazeta „Kontrast” nigdy nie zaczęłabym pisać. Zrozumiałam, że sama wybieram sobie tematy i mogę coś zmienić, naprowadzić czytelnika na swój tok myślenia. Podziękowania i słowa uznania usłyszeli także nauczyciele.
- Jesteście mistrzami w szlifowaniu talentów. Wiecie jak motywować młodych, by nie podcinać im skrzydeł. Jednemu uczniowi wystarczy zachęta i wolność, drugi wymaga stałej mobilizacji, a trzeci inspiracji – komentowała Zofia Bentkowska - Sztonyk dyrektor X Liceum we Wrocławiu, wręczając nagrody książkowe opiekunom laureatów, także Aleksandrze Radeckiej, polonistce prowadzącej koło dziennikarskie działające przy ZSP w Kaliszu Pomorskim.
Aleksandra Radecka od ponad piętnastu lat zaraża licealistów pasją dziennikarską. Może pochwalić się czwórką laureatów Turnieju Reportażu im. W. Dybalskiej. Sama zainteresowana twierdzi jednak, że bezskutecznie goni w tej rywalizacji niezwyciężoną grupę z Jarosławia przygotowywaną przez Danutę Matusz, której wychowankowie zdobyli w tym roku aż trzy nagrody.
Pomysł, by dać młodzieży szansę na opisywanie rzeczywistości, wyrażenie siebie, wynikał z konieczności przełamania szkolnej rutyny, powtarzała jego autorka Ewa Obara – Grączewska, polonistka, nauczycielka wiedzy o kulturze i doradca metodyczny Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Dodała także, że ludzie potrafią oceniać, krytykować, narzekać. Nie rozumieją, nie patrzą uważnie, nie słuchają innych. Tymczasem, gdy pokonają te ułomności, mogą wiele zyskać. To prawda. Ogromną nagrodą, co podkreślają wszyscy uczestnicy, jest sam pobyt we Wrocławiu. Perfekcyjna organizacja: każda grupa ma swoich młodych przewodników, licealistów z X Liceum, możliwość pójścia do teatru, zwiedzania miasta, rozmowy o swoich tekstach z jurorami, wzięcia udziału w wykładach na temat sztuki dziennikarskiej.
- Nie mogłam doczekać się poznania organizatorów i jury, a przede wszystkich osób zbliżonych do mnie wiekowo, innych finalistów. Bo to właśnie ludzie tworzyli tę fenomenalną atmosferę – komentowała Maria Wiewiórkowska.
Dla niej pisanie reportaży jest przygodą. To forma, którą można tworzyć w różnoraki sposób. Samemu szuka się historii, docieka prawdy, a potem układa jak puzzle w całość.
Jej sukces potwierdza, że warto rozwijać pasje młodych ludzi. Dzięki wsparciu Dyrekcji Liceum w Kaliszu Pomorskim, Starosty i Zarządu Powiatu Drawskiego oraz Burmistrza Kalisza Pomorskiego uczniowie wspaniale reprezentują nie tylko swoją Małą Ojczyznę, ale także, jak w przypadku Marii, województwo zachodniopomorskie.

Aleksandra Radecka

Więcej na ten temat możecie zobaczyć poniżej:

http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24527954,final-xviii-ogolnopol
skiego-turnieju-reportazu-im-wandy-dybalskiej.html?fbclid=IwAR3_BklZs7L
GWGuNR5CHbhOHRevWvutNjOrLU2y4-EHhktw9n8384IZLcUw


https://www.facebook.com/kopernik.jaroslaw/videos/824479847887958/
UzpfSTEwMDAwMDE5NjE3NzMzNToyNjQ4MTU2NDU4NTM0MjAx/