- KALISCY LICEALIŚCI NA TURNIEJU DEBAT HISTORYCZNYCH IPN
KALISCY LICEALIŚCI NA TURNIEJU DEBAT HISTORYCZNYCH IPN
poniedziałek, 25 luty 2019
W dniach 18 – 19 lutego 2019r. drużyna kaliskich licealistów pod opieką dyrektora Macieja Rydzewskiego i księdza Wojciecha Marcinkiewicza wzięła udział w Turnieju Debat Historycznych IPN w Szczecinie.
Do turnieju, rozgrywanego w formule debat oxfordzkich zakwalifikowało się osiem drużyn – siedem ze szkół ponadpodstawowych ze Szczecina i zespół z klasy 1a Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim w składzie: Dariusz Guz, Jakub Jakim, Wiktor Piwnicki i Nikolas Richter. Poziom debat był bardzo wysoki, a podejmowane tezy trudne. Kaliscy licealiści bronili dwóch tez: „Najlepszym sposobem na godne uczczenie ofiar systemów totalitarnych jest ich odnalezienie i pochowanie w imiennym grobie” oraz „Krew robotników z Grudnia ’70 poszła na marne”, a przeciwstawiali się tezie, że „Polski wysiłek zbrojny podczas II wojny światowej nie przyniósł Polsce większego pożytku”.
Ostatecznie wygrywając jedną debatę reprezentanci ZSP w Kaliszu Pomorskim zajęli piąte miejsce i nie awansowali do grona czterech najlepszych drużyn, które walczyły we wtorek o zwycięstwo w półfinale oraz finale turnieju. Zważywszy jednak na to, że był to debiut kaliskich debatantów w tym składzie, można uznać ich zmagania turniejowe za sukces. Zdobyli cenne doświadczenie, które na pewno zaprocentuje w przyszłości.

(ZSP)