- Optyka oraz modele Wszechświata na Uniwersytecie Szczecińskim
Optyka oraz modele Wszechświata na Uniwersytecie Szczecińskim
środa, 16 styczeń 2019
W poniedziałek 14 stycznia 2019r. grupa uczniów rozszerzających fizykę z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pod opieką nauczycielki fizyki – Marty Kaczmarek, w ramach współpracy z uczelnią, uczestniczyła w zajęciach w pracowni fizycznej na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Było to drugi z cyklu wyjazdów. Tym razem uczniowie poszerzyli wiedzę i umiejętności podczas doświadczeń z optyki falowej i optyki geometrycznej oraz wykładu z kosmologii.
Pod okiem mgr Janusza Mielnika przeprowadzili doświadczenie Younga, w którym wykorzystali siatkę dyfrakcyjną do wyznaczenia długości fali zielonej i czerwonej. Dzięki pracy w ciemni udało się też wyznaczyć ogniskowe soczewek wklęsłych.
Po zajęciach doświadczalnych licealiści mieli przyjemność uczestniczyć w wykładzie dr Adama Balcerzaka na temat praw rządzących nieustannie rozszerzającym się Wszechświatem. Przekonali się, że kosmologia to skomplikowana dziedzina nauk fizycznych, której nie da się opisać prawami fizyki klasycznej. Dopiero ogólna teoria względności daje podstawy do tworzenia modeli Wszechświata, w tym koncepcji Multiwszechświata czy Wszechświatów splątanych.
Serdeczne dziękujemy prowadzącym zajęcia wykładowcom Uniwersytetu Szczecińskiego mgr Januszowi Mielnikowi i dr Adamowi Balcerzakowi za profesjonalne przygotowanie zajęć z młodzieżą i przybliżenie uczniom trudnej tematyki związanej z fizyką.

Marta Kaczmarek