- Wyznaczyli przyspieszenie ziemskie
Wyznaczyli przyspieszenie ziemskie
czwartek, 03 styczeń 2019
W dniu 17 grudnia 2018 r. grupa uczniów rozszerzających fizykę, pod opieką nauczycielki fizyki – Marty Kaczmarek, uczestniczyła w zajęciach w pracowni fizycznej na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. To pierwsze z cyklu spotkań zaplanowanych w ramach porozumienia zawartego z uczelnią przez szkołę.
Podczas zajęć uczniowie poznali budowę wahadła matematycznego i wykorzystali je w praktyce do wyznaczenia przyspieszenia ziemskiego. Pod okiem mgr Janusza Mielnika dokonali precyzyjnych pomiarów, na podstawie których otrzymali wyniki bardzo zbliżone do tablicowych. Po zajęciach doświadczalnych licealiści mieli przyjemność uczestniczyć w intersującym wykładzie dr Natalii Targosz - Ślęczki na temat energetyki jądrowej, który pogłębił wiedzę młodzieży z tej ciekawej dziedziny.
Serdeczne dziękujemy prowadzącym zajęcia wykładowcom Uniwersytetu Szczecińskiego mgr Januszowi Mielnikowi i dr Natalii Targosz-Ślęczce, za profesjonalne przygotowanie zajęć z młodzieżą i przybliżenie uczniom trudnej tematyki związanej z fizyką.
Marta Kaczmarek