Tajemnice kaliskich dróg
środa, 19 czerwiec 2019
Kaliscy licealiści, odkrywcy miejscowych tajemnic, już przystąpili do rozszyfrowania kolejnej zagadki. W tym roku tematem ich opracowania jest sieć dróg prowadzących do naszego miasta. Szukają odpowiedzi na fundamentalne pytania: kiedy one powstały, w jakiej kolejności oraz kto je budował?
Wizję w terenie rozpoczęto od miejsca w Kaliszu Pomorskim szczególnego. To skwer pomiędzy dwoma mostami na Drawicy: przy ul. Krzywoustego i przy ul. Suchowskiej. Ongiś stał tu młyn miejski, natomiast bliżej Pałacu – zamkowy, a z usytuowanej przy nim Bramy Młyńskiej, trzeciej w murach obronnych średniowiecznego grodu Kalis, wiodła droga do Drawska Pomorskiego. To nie pomyłka, ponieważ do końca wieku XIX do stolicy powiatu podążano przez Suchowo, wyjeżdżając z miasta ulicą noszącą tę nazwę. Dodajmy, że nie była ona tylko szlakiem komunikacyjnym…
Czytaj całość...
UDANY WYSTĘP KALISKIEJ OSADY W MISTRZOSTWACH SMOCZYCH ŁODZI
środa, 19 czerwiec 2019
W dniu 15.06.2019r. w Cieszynie nad Jeziorem Siecino odbyły się II Ogólnopolskie Mistrzostwa w Wyścigach Smoczych Łodzi o puchar Dyrektora Generalnego Służby Więziennej i Przewodniczącego Zarządu Głównego NSZZFiPW, zorganizowane przez Zakład Karny w Wierzchowie. W zawodach z sukcesem wzięła udział osada z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim.
W imprezie wzięło udział łącznie osiem zespołów m. in. z zakładów karnych i aresztów śledczych, 2. Brygady Zmechanizowanej ze Złocieńca i ekipa ZSP w Kaliszu Pomorskim. Osada ZSP w Kaliszu Pomorskim złożona z uczniów, absolwentów, nauczycieli i rodziców oraz rodzin nauczycieli, wykazała się determinacją i wolą walki wygrywając dwa i przegrywając również dwa wyścigi. Ostatecznie zajęła piąte miejsce, odbierając pamiątkowy smoczy puchar z rąk dyrektora ZK Wierzchowo podpułkownika Radosława Pewniaka.
Czytaj całość...
Spotkanie z Lechem Dyblikiem
środa, 19 czerwiec 2019
W dniu 10.06.2019 r. w auli ZSP w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie z Lechem Dyblikiem, polskim aktorem teatralnym i filmowym oraz pieśniarzem. Na wydarzenie zaproszeni zostali licealiści oraz gimnazjaliści, którzy z ogromnym zainteresowaniem wsłuchiwali się w słowa artysty.
Aktor podzielił się z uczniami swoimi przeżyciami, udzielił wielu wartościowych rad oraz pokazał jak można oraz należy zmierzyć się z przeciwnościami losu. Poruszony został temat używek oraz uzależnień między innymi od alkoholu. Artysta opowiedział młodzież o swoim niełatwym dzieciństwie, o trudnych sytuacjach rodzinnych, wspomniał także o kwestii wiary, która od pewnego czasu odgrywa istotną rolę w jego życiu.
Czytaj całość...
Noc Kupały coraz bliżej
poniedziałek, 17 czerwiec 2019
Najkrótsza noc w roku, zwana w tradycji prasłowiańskiej Nocą Kupały, jest coraz bliżej. A wraz z nią wielkie widowisko plenerowe, które z tej okazji przygotowuje drawski Ośrodek Kultury. Jak już informowaliśmy odbędzie się ono w sobotnią noc, 22 czerwca w parku im. F. Chopina w Drawsku Pomorskim, podczas Letniego Festiwalu Teatrów Ulicznych. Próby nad rekonstrukcją barwnego misterium opartego na motywach „Starej baśni” J.I. Kraszewskiego rozpoczęły się w maju. W widowisku, które stanowi autorski spektakl Joanny Mączkowskiej, wystąpi młodzież licealna oraz grupy taneczne z Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim.
Czytaj całość...
ZSP W KALISZU POMORSKIM PO RAZ TRZECI NA PODIUM POMORSKIEJ LIGI HISTORYCZNEJ
poniedziałek, 17 czerwiec 2019
W dniu 13 czerwca 2019r. w Szczecinie odbył się finał trzeciego sezonu Pomorskiej Ligi Historycznej, konkursu historycznego organizowanego przez Wydział Humanistyczny i Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego pod patronatem Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.
W rozgrywkach finałowych wzięła udział drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pod opieką księdza Wojciecha Marcinkiewicza, która po czterech z pięciu rund Ligi była wiceliderem rozgrywek. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej utrzymała drugie miejsce. Uczniowie z Kalisza Pomorskiego są tym samym jedynym zespołem, który w każdym z trzech sezonów PLH zajmował miejsca na podium (trzecie w pierwszym sezonie, pierwsze w drugim i drugie w trzecim).
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 10 - 18 z 1334