PO CO KOMU POEZJA  wieczór autorski Zofii Burzyńskiej
czwartek, 21 listopad 2019
W środowy wieczór 13 listopada 2019r. odbyło się spotkanie autorskie „Nocy Poetów” z udziałem młodych poetów – Zofii Burzyńskiej i Sebastiana Rosy, zorganizowane we współpracy Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim i Fundacji Wspierania Kultury Noc Poetów.
Zofia Burzyńska jest uczennicą klasy trzeciej liceum w ZSP w Kaliszu Pomorskim. Zosia dobrze się uczy, jest wspaniałą koleżanką, cudowną osobą, przy tym bardzo skromną. Mimo to jest o niej głośno. Głośno, bo pisze, tworzy, opisuje ludzi i świat, przekształca doświadczenia i różnorodne emocje w słowa. Słowa te są czasem przenośnią, a czasem dosadnym nazwaniem spraw po imieniu.
Czytaj całość...
Przyjechali do młodych z przesłaniem
czwartek, 21 listopad 2019
Od 15 listopada oficjalnie tytuł „Przyjaciela Liceum” w Kaliszu Pomorskim mają: Jarosław Klejnocki- Dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie, Tomasz Ogonowski- dramaturg Bałtyckiego Teatru w Koszalinie i Sebastian Krok- asystent na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Uroczyste wręczenie statuetek połączono z programem artystycznym i wykładami nagrodzonych.
- Kaliskie apele okolicznościowe to zawsze jakaś niepewność. Co tym razem wymyślą? Patos miesza się z czymś z natury gombrowiczowskim. Tym razem pompę oficjalności przełamało pełne humoru wystąpienie Sebastiana Kroka i brawurowe wykonanie „Wojen gwiezdnych” „Kryzysu” przez nieznaną mi z imienia skrzypaczkę. Trudno będzie to w przyszłości przeskoczyć, ale wierzę, że w tym Liceum to potrafią – komentował wydarzenie dr Eryk Krasucki, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Szczecińskiego.
Czytaj całość...
Sukces strzelecki kaliskich licealistów
czwartek, 21 listopad 2019
Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada 2019r. uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim uczcili, uczestnicząc wraz z opiekunem Krzysztofem Wójciakiem w VI Drawskim Turnieju Strzeleckim w hołdzie walczącym dla NIEPODLEGŁEJ, zorganizowanym przez firmę HORNET oraz Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim.
Zawody zakończyły się sporym sukcesem kaliskich licealistów. Wojciech Pituła z klasy 2c indywidualnie zdobył trzecie miejsce, zaś drużynowo zespół ZSP w Kaliszu Pomorskim uplasował się również na podium, zajmując trzecie miejsce.
Drużyna ZSP w Kaliszu Pomorskim wystartowała w składzie – Dawid Dudzik, Wojciech Pituła, Kornelia Kmiecik, Oliwia Wiśniewska, Damian Marchel, Krzysztof Wójciak. Gratulujemy!

Krzysztof Wójciak
Czy można zobaczyć promieniowanie jonizujące?
czwartek, 21 listopad 2019
Czy można zobaczyć promieniowanie jonizujące? Tak rozpoczął się wykład w ZSP w Kaliszu Pomorskim poprowadzony przez dr Tomasza Denkiewicza Zastępcę Dyrektora Instytutu Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego w poniedziałek 18 listopada 2019r. dla uczniów klas pierwszych.
Pierwszoklasiści z zaciekawieniem słuchali zagadek fizycznych i wspólnie z prowadzącym szukali odpowiedzi na nurtujące pytania. Wracając do tytułowego pytania. Oczywiście samego promieniowania nie można zobaczyć, ale można zobaczyć niektóre efekty jego działania. Urządzenie, które pozwala obserwować ślady cząstek elementarnych, to komora Wilsona, nazywana także komorą mgłową. Jej działanie opiera się na wykraplaniu się pary alkoholu w miejscu, gdzie doszło do jonizacji cząstek powietrza, czyli w miejscu przejścia cząstki promieniowania jonizującego. W czasie wykładów, uczniowie zwrócili uwagę na następujące kwestie:
Czytaj całość...
Kaliscy wolontariusze wspierają schronisko dla psów.
wtorek, 19 listopad 2019
W dniach od 12 do 13 listopada 2019r., wolontariusze z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pod opieką pedagoga szkolnego Anny Józiak prowadzili charytatywny kiermasz ciast. Koordynatorem przedsięwzięcia była uczennica klasy 2d Klaudia Worach. Celem akcji była zbiórka pieniędzy na zakup najpotrzebniejszych rzeczy na zimę dla psiaków z choszczeńskiego schroniska.
Podczas dwudniowego kiermaszu uczniowie z dużym zaangażowaniem prowadzili sprzedaż ciast. Kolejnym krokiem działań wolontariuszy będzie wyjazd do schroniska, z zakupionymi dla psiaków kocami, karmą.
Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za udział w akcji na rzecz zwierząt ze schroniska. Szczególnie chcielibyśmy podziękować rodzicom uczniów za upieczenie pysznych ciast.
Dziękujemy!

Wolontariusze ZSP

<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 28 - 36 z 1419