Zagadki kaliskiego herbu
poniedziałek, 22 wrzesień 2014
Najstarszy, znany wizerunek herbu Kalisza Pomorskiego pochodzi z pieczęci miejskiej, przystemplowanej na dokumencie z roku 1506. Kolejny herb uwiecznił Mathias Merian na swoim miedziorycie z roku 1652, przedstawiającym panoramę miasta widzianego w połowie XVII wieku ze wzgórza nad dzisiejszą Plażą Miejską. Dzisiejszy wizerunek herbu – znamy wszyscy. Można go zobaczyć przede wszystkim na frontonie gmachu Ratusza.
Czytaj całość...
Zjazd Historyków Polskich w Szczecinie
czwartek, 18 wrzesień 2014
UCZNIOWIE ZSP W KALISZU POMORSKIM NA ZJEŹDZIE HISTORYKÓW POLSKICH W SZCZECINIE
W dniu 17 września 2014 r. uczniowie z klas drugich i trzecich liceum w ZSP w Kaliszu Pomorskim, realizujący historię na poziomie rozszerzonym, wzięli udział w XIX Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich w Szczecinie. Pod opieką nauczycieli - Katarzyny Drab, Krzysztofa Wójciaka i Macieja Rydzewskiego uczestniczyli w dwóch sympozjach naukowych. Pierwsze "Tzw. Ziemie Odzyskane w granicach państwa polskiego. Specyfika przemian", dotyczyło historii współczesnej Polski. Drugie poruszające problematykę historii sportu widzianej z polsko-niemieckiej perspektywy nosiło tytuł "Dzieje sportu polskiego i niemieckiego w XIX i XX wieku - idee, ludzie, polityka i kultura".
Po wysłuchaniu interesujących referatów i dyskusji młodzież udała się do Muzeum Techniki i Komunikacji . Zajezdni Sztuki w Szczecinie. W muzeum uwagę zwiedzających przyciągały zabytkowe pojazdy - motocykle, samochody, tramwaje i autobusy oraz możliwość wykonania doświadczeń z dziedziny fizyki na specjalnie do tego celu przygotowanych urządzeniach.
W godzinach popołudniowych uczestnicy wyjazdu wzbogaceni o nowe informacje i wrażenia wrócili do Kalisza Pomorskiego.
Kalisz Pomorski lat 1946-60
środa, 17 wrzesień 2014
Na portalu wielopokoleniowym kaliskiego LO: www.liceum.kalisz.pl można znaleźć w dziale „Nasze filmy” zakładki do odtworzenia na You Tube czterech filmów, stanowiących zapis rozmowy, jaką z Heleną Kurylczyk-Pulwin przeprowadziła w lutym tego roku Joanna Mączkowska.
Tematem tych rozmów są początki oświaty w Kaliszu Pomorskim, ilustrowane unikalnymi fotografiami z lat tuż powojennych. Niedawno zmarła Helena Kurylczyk-Pulwin całe swoje zawodowe życie poświęciła ukochanemu miastu. Wspomnieniami wraca do pierwszego grona pedagogicznego i pierwszych uczniów. Do powołania kaliskiego Liceum i utworzenia amatorskiego teatru, którego aktorami byli i nauczyciele i rodzice. A wszystko urozmaicone barwnymi opisami oraz historiami, które już zapadły w ludzką niepamięć a warto je przypomnieć.
Święto Szkoły oraz ślubowanie klas pierwszych
piątek, 12 wrzesień 2014
Święto Szkoły oraz ślubowanie klas pierwszych
Ślubowanie uczniów klas pierwszych
czwartek, 11 wrzesień 2014
11 września 2014 r. w Inteligentnym Ogrodzie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Kaliszu Pomorskim.
Na uroczystość, która jak co roku przypada w rocznicę zamachów terrorystycznych w USA z 2001 r. zostało zaproszonych wielu wspaniałych gości, którzy reprezentowali instytucje na co dzień współpracujące ze szkołą. Nie zabrakło władz samorządowych w osobach starosty drawskiego pana Stanisława Cebuli, burmistrza Kalisza Pomorskiego Michała Hypkiego, przedstawicieli wojska, żandarmerii, straży pożarnej oraz straży miejskiej.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1333 - 1341 z 1479