Najważniejsze w 2014 roku działania Klepsydry
środa, 07 styczeń 2015
Wizyta w Krakowie: 1-6 maj
Po zwiedzeniu Krakowa, Wieliczki i muzeum Auschwitz, jedno przedpołudnie spędziliśmy w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego, podpatrując jak radzą sobie studenci pierwszego roku na zajęciach. To niezwykłe, że mieliśmy dzięki naszej opiekunce - Joannie Mączkowskiej taką, daną tylko nielicznym - możliwość. Bo by dostać się do krakowskiej PWST, gdzie na jedno miejsce przypada blisko stu kandydatów, trzeba być faktycznie orłem.

Laureaci Przeglądu: 9 maj
Wzięliśmy udział w Powiatowym Przeglądzie Amatorskich Zespołów Teatralnych w Czaplinku. Wygrana gwarantowała laureatom występ w Świdwinie i możliwość „zmierzenia się” z najlepszymi ekipami z naszego województwa. Potrzebna była jedynie odrobina szczęścia oraz troszeczkę dobrych chęci, bo wysiłek włożony na próbach spektaklu „Za kurtyną czasu” (scenariusz : Bogumił Kurylczyk, reżyseria: Joanna Mączkowska) gwarantował resztę, czyli sukces. I tak się stało. Odnieśliśmy zwycięstwo, gdyż to nas uznano za laureatów tego przeglądu (kategoria: teatry młodzieżowe i dorosłych).

Czytaj całość...
TECHNIKI EFEKTYWNEGO UCZENIA SIĘ
poniedziałek, 22 grudzień 2014
TECHNIKI EFEKTYWNEGO UCZENIA SIĘ
- sposób na rozwijanie zdolności intelektualnych

"Z umiejętnością uczenia się jest, jak z umiejętnością pływania żabką. Prawie każdy to potrafi. Niestety tylko niewielu z nas pływa tym stylem tak, że pokonuje długi dystans, w krótkim czasie, z minimalnym zmęczeniem i wysoką satysfakcją. Podobnie jest z uczeniem się. Może być ono szybsze, mniej męczące oraz bardziej satysfakcjonujące- jednym słowem – skuteczne. Warunkiem jest jednak nauka uczenia się.”
Celem szkolenia, które odbyło się 3 grudnia ,było uskutecznienie procesu uczenia się, poprzez wykształcenie odpowiednich umiejętności intelektualnych. Po to, aby uczeń mógł samodzielnie i efektywnie przetwarzać docierające do niego informacje.
Zajęcia prowadziła pani Małgorzata Ptasińska, reprezentująca Salon Edukacyjny Empiria, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli ze Szczecina.
Uczniowie dzięki tym zajęciom poznali dwie techniki uczenia się min. mnemotechnikę i łańcuchową metodę zapamiętywania.
Na spotkaniu panowała miła atmosfera, która zachęcała uczestników do aktywnego poszerzenia wiedzy i własnych umiejętności.

"SMAKI BAROKU"
poniedziałek, 22 grudzień 2014
ZWYCIĘSTWO UCZNIÓW ZSP W KALISZU POMORSKIM W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE "SMAKI BAROKU"
W dniu 17 grudnia 2014 r. zostały ogłoszone wyniki ogólnopolskiego konkursu "Smaki baroku" zorganizowanego przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Konkurs polegał na przygotowaniu bloga z informacjami i przepisami na temat kuchni epoki baroku. Główną nagrodą w każdej z trzech kategorii (gimnazja i szkoły podstawowe, szkoły gastronomiczne, szkoły ponadgimnazjalne) są warsztaty kulinarne dla zwycięskich drużyn prowadzone na terenie szkoły przez kucharza współpracującego z wilanowskim muzeum, Macieja Nowickiego.
Drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim w składzie: Jakub Biegniewski, Daria Gralak, Borys Górniak i Bartosz Rowiński zajęła w kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce za przygotowanie bloga kulinarnego "Dzień w sarmackiej kuchni".
Zapraszamy do obejrzenia zwycięskiego bloga: http://slh.kalisz.pl">
Wyniki konkursu znajdują się na stronie:
LINK TUTAJ
Występy anielsko-diabelskie
czwartek, 18 grudzień 2014
W jasełkach odgrywanych tradycyjnie w kaliskim Liceum, każdego roku występują nowe roczniki diabłów i aniołów. Inna jest też Matka Boska oraz św. Józef. Młodych aktorów wciela w te role opiekunka, działającej w szkole grupy teatralnej „Klepsydra” – Joanna Mączkowska. Jak zdradza, nie ma problemów z obsadą, bo do tych świątecznych ról garną się wszyscy. I wszyscy chcą, aby jasełka za każdym razem wypadły przynajmniej nie gorzej, niż poprzednie. Tak też było w miniony wtorek, 16 grudnia.
Czytaj całość...
O SZTUCE POROZUMIEWANIA SIĘ
środa, 17 grudzień 2014
2 grudnia uczniowie internatu, z ulicy Drawskiej, poświęcili dużą uwagę zagadnieniu dotyczącemu komunikacji.
Zajęcia poprowadziła pani Iwona Faj , założycielka Teatru La Fayette, śpiewaczka, aktorka. Uczniowie mieli okazję zrozumieć, że, to właśnie dzięki rozmowie możliwa jest komunikacja, w której minimalizuje się bariery komunikacyjne właśnie poprzez wymianę poglądów, wzajemne poznawanie siebie i dochodzenie do konsensusu.
Uczniowie poprzez sztukę, wspólne śpiewanie, udział w scenkach, świetnie się bawili, a jednocześnie doskonalili własne umiejętności w zakresie porozumiewania się. W podsumowaniu zajęć stwierdzili, że warto przyjrzeć się, w jaki sposób komunikujemy się, z innymi i dążyć do usuwania barier, utrudniających relacje z drugą osobą.

<< Start < Poprzednia 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1288 - 1296 z 1476